E-ihracat web sitesi tasarımı ve kullanımı üzerine bir araştırma
A research on e-export website design and usage
  1. Tez No: 807163
  2. Yazar: KAZIM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilişim teknolojileri, hem ulusal hem de uluslararası ticarette büyük değişimlerin yaşanmasını sağlamıştır. Ülkeler arasında karşılıklı olarak gerçekleşen alım satım işlemleri son dönemlerde yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte yeni bir boyut kazanmıştır. Özellikle bilişim teknolojilerinde yaşanan bu gelişmeler dış ticaretin de yeni bir anlam kazanmasını sağlamıştır. Dünya genelinde birçok ülke, dış ticaret yoluyla daha geniş pazarlara erişim, ekonomik büyüme, iş fırsatları ve refah gibi avantajlar elde etmektedirler. Bilişim teknolojileri ve dış ticarette yaşanan değişimlere paralel olarak ortaya çıkan e-ticaret, işletmelerin stratejik başarısı için önemli bir yere sahiptir. Modern bir işletme yapısına sahip olmak, bilgisayar ağlarının etkilerini işletme yapısına entegre etmek ile mümkün olmaktadır. E-ticaret, işletmelerin müşterilerle doğrudan, daha hızlı ve düşük maliyetlerle etkileşime geçerek ürün ve hizmetlerini sunmasını ve satmasını sağlamaktadır. E-ihracat ise işletmelerin küresel pazarlara erişimini, maliyetlerinin azalmasını ve verimliliğinin artmasını sağlamaktadır. Müşterilerin de ürün ve hizmetlere daha kolay ve hızlı erişim sağlamasına yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda, işletmelerin iyi tasarlanmış bir web sitesine sahip olmaları büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de üretilen endüstriyel makinelerin satışının gerçekleştirilmesi amacıyla müşteri ve üreticiyi güvenilir bir ortamda buluşturmayı hedefleyen bir e-ihracat web sitesinin tasarlanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda www.globalmachinesales.com web sitesi tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında e-ihracat platformunu kullanan kullanıcılarla görüşülerek web sitesinin kullanım kalitesinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında tasarlanan web sitesi kullanıcılarıyla çevrimiçi görüşme yapılmış olup öncesinde oluşturulmuş bir yarı-yapılandırılmış anket formu aracılığıyla kullanıcılara sorular yöneltilmiştir. Çalışma sonucunda, e-ihracat web sitesi kullanıcılarının web sitesinin kullanışlılığı (faydası), kullanım kolaylığı ve kullanım niyetine ilişkin olumlu görüşlerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technologies have ensured that huge changes happened at national and universal trade. Trading transactions amoung countries recently has gained a new dimension with technological developments. Especially, the improvments which are about technology of science have provided to help the foreign trade take on a new meaning. In parallel with the changes in information technology and international trade, e-commerce has gained significant importance for the strategic success of businesses. Having a modern business structure is possible by integrating the effects of computer networks into the business structure. E-commerce enables businesses to directly interact with customers, offer and sell products and services faster and at lower costs. E-exporting facilitates businesses' access to global markets, reduces costs, and increases efficiency. It also helps customers to access products and services more easily and quickly. In this context, having a well-designed website is of great importance for businesses. The purpose of this study is to design an e-export website that aims to bring customers and manufacturers together in a reliable environment for the sale of industrial machinery produced in Turkey. In line with this objective, the website www.globalmachinesales.com has been designed. Within the scope of the research, users of the e-export platform were interviewed to determine the usability of the website. Online interviews were conducted with the users of the designed website, and they were asked questions through a pre-established semi-structured questionnaire. As a result of the study, it was determined that e-export website users have positive opinions about the usefulness, ease of use, and intention to use the website.