Sovyet ideolojisinin Bakü örneğinde mekana yansıması
Reflection of Sovyet ideology on the example of Baku city
- Tez No: 664458
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Sovyet ideolojisinin mekana yansıması, belli unsurlar üzerinden mekanda kendisini göstermesi araştırılmıştır. Araştırma için Azerbaycan'ın başkenti Bakü şehrindeki yapılar incelenmiştir. Araştırmada hem akademik, hem de akademik olmayan çalışmalara yönelik literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, genel olarak ideoloji ve Sovyet ideolojisi kavramları temel alınmakla Azerbaycan'da Sovyet yönetiminin iktidarda olduğu zaman zarfında mekansal değişimin nasıl değiştiği üzerinde inşa edilmiştir. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç konuyla ilgili literatürdeki boşluğun doldurulması, Sovyet ideolojisinin mekansal değişimi hangi ölçüde tetiklediğinin analiz edilmesi ve konjonktürel durumu doğru değerlendirmek için Sovyet yönetimi altında geçen Azerbaycan'ın yakın tarihini araştırmak ve toplumsal değişimin mekansal öğeler üzerinden nasıl gerçekleştirildiğini ortaya koymaktır. Bu amaçlar doğrultusunda yapılan bu çalışmada; ideoloji nedir ve ideoloji hakkında düşünürlerin değerlendirmeleri nelerdir, mekan nedir ve mekan hakkında düşünürlerin yaklaşımları nasıldır, mekanla iktidar, mekanla ideoloji arasında nasıl bir ilişki vardır, Sovyet ideolojisi hangi unsurlar üzerinden maddeleşmiştir ve Bakü'de Sovyet ideolojisinin varlığını en belirgin şekilde gösteren yapılar neler olmuştur gibi sorulara cevap aranmış, çalışma bu sorular üzerinde oluşturulmuştur. Araştırma, Azerbaycan'ın 1920 senesinde işgaliyle başlayıp 1990 senesinde Sovyetlerin çöküşüyle sonlanan süreci kapsamaktadır. Sovyetler yönetimi sadece eğitim müfredatını değiştirmemiş, yeni bir tarih yazımı gerçekleştirmiş, yaşam alanlarını baştan sona yeniden inşa etmiş, kamusal alanın her köşesinde kendisini temsil eden anıt, heykel ve diğer yapıtlarla ideolojisini toplumlara kabul ettirmiştir. Azerbaycan'ın toplumsal tutumunu ve siyasal duruşunu anlamak için yakın tarihinde gerçekleşen önemli değişimleri incelemek ehemmiyet arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we looked into the reflection of the Sovyet ideology on the space and its manifestation in the space through certain elements. Many structures in Baku, the capital city of Azerbaijan have been examined for the research. In this research, literature review method and both academic and non-academic studies were used. The research is built on how the spatial change shifted during the time of the Sovyet government in Azerbaijan, basing on the concepts of ideology and Sovyet ideology in general. The purpose of this study is firstly to fill the gap in the relevant literature, then to analyze the extent to which the Sovyet ideology triggered the spatial change, to investigate the recent history of Azerbaijan under Sovyet rule, in order to evaluate the conjunctural situation correctly, and to reveal how the social change was realized through spatial elements. In this study conducted for these mentioned purposes many worth questions are asked, to which answers were sought. What is ideology and what are the evaluations of thinkers about ideology? What is space and what is the approach of thinkers about space? What kind of relation is there between space and power, space and ideology, through which elements did the Sovyet ideology materialize and what were the structures that most clearly showed the existence of Sovyet ideology in Baku? Our study is built around these questions. The research covers the process that started with the occupation of Azerbaijan in 1920 and ended with the collapse of the Soviets in 1990. The Sovyet administration not only changed the educational curriculum, but also made a new history, reconstructed living spaces from beginning to end, and imposed its ideology on the public with monuments, sculptures and other works that represent itself in every corner of the public space. In order to understand the social attitude and political stance of Azerbaijan, it is necessary to examine the important changes in its recent history.