İngiltere'nin Kafkasya politikası: 1917-1921
The British policy in Caucasia: 1917-1921
- Tez No: 331198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ENDER GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kafkaslar, Asya ve Avrupa arasındaki ekonomik, toplumsal ve kültürel karşılaşmaların ve etkileşimlerin kesişme noktası olagelmiştir. Coğrafî özelliklerinden ötürü bölgede büyük, kalıcı devletlerin doğması mümkün olmamış, fakat bölge 19. yy.'a kadar Osmanlı ve İran gibi iki önemli Müslüman devletin rekabet alanı olmuştur. 19. yy.'ın ortalarına doğru Rusya da bu rekabetin önemli aktörlerinden birisi haline gelmiştir. Tarihî Türk-Rus rekabetinin önemli çatışma alanlarından biri olan Kafkasya bölgesinde, Birinci Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkan gelişmeler, İngiltere'nin politikalarının şekillenmesinde ciddi bir faktör haline gelmiştir.Bolşevik İhtilali sonrası Sovyet Rusya'nın genelinde olduğu gibi Kafkasya'da da kaos ortamı oluşmuştu. İhtilal sonrasında sosyalist ideolojinin Kafkasya bölgesine yayılması tehlikesi İngilizler tarafından istenmemekteydi. Bunun dışında Kafkasya'da oluşan boşluğu doldurmak için bir Alman-Osmanlı ittifakı harekete geçmiştir. Savaşın ağır ekonomik yükünü kaldırmakta zorlanan Almanların Tiflis üzerinden Bakü enerji kaynaklarını elde ederek Hazar çevresini kontrol etme arzusu ile Osmanlı kuvvetlerinin Kafkasya'ya yönelerek Panturanist-Panislamist tehdidi İngilizlerin güvenlik doktrinlerini harekete geçirmiştir. İngilizler tarafından beklenmeyen bu sorunlar, İngiliz Hükümetini bölgenin kontrolünü sağlamak için somut adımlar atmaya sevk etmiştir.
Özet (Çeviri)
Caucasia has been concurrence of interaction of economical, social and cultural between asia and europe. Because of geographical features it had never been possible for great and stable states in the region. However, the region became rivalry field between Iran and Ottoman states untill 19th century. Russia had been one of the important actors of this competition in the middle of 19th century. The Caucasia that had been one of the crashing fields of Historical Turk-Russian competition affected the change of the British Policy İn the region.After Bolshevik Revolution, the Caucasia was involved in chaos as well as in other part of russia. The British government aimed to prevent the danger of Socialist ideology in the region. On the other hand, the allied German-Turkish troops moved towards Transcaucaisa to have some benefits in the region. The aim of Germany in the region was to take control of Transcaspian by retaining Baku energy sources. İn addition, the Panturanism-Panislamism movement of Turks in caucasia and central asia was perceived as a great menace by British Government. İn order to prevent these unexpected situations, the British government had to take measures to maintain the control in the region.