Yeni kumarin türevlerinin SH-SY5Y hücre hattı üzerinde anti-alzheimer etkilerinin araştırılması
Investigation of anti-alzheimer's effects of new coumarin derivatives on SH-SY5Y cell line
- Tez No: 664503
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Demansın en yaygın şekli olan Alzheimer hastalığı (AH) hafıza kaybına neden olan sinaps kaybı, nörodejenerasyon ile ilişkili β-amiloit (Aβ) plaklar, nörofibrilerde birikintiler (düğümler) ve diğer bilişsel problemler ile karakterize karmaşık karakterli bir hastalıktır. Günümüzde kullanılan ilaçlar bu hastalığın ilerlemesini durduracak veya semptomları tersine çevirerek hastalığın iyileşmesini sağlayacak etkinliğe sahip değildir. Kumarinlerin anti-enflamatuar, antikoagülan, anti-Alzheimer, antikolinesteraz aktivitelere sahip olduğu bildirilmiştir. Sentetik veya doğal orijinli olan kumarinler ve türevleri çeşitli biyolojik aktiviteleri ve birçok hastalığın tedavisinde etkili bir ajan olabilecek potansiyelleri sebebiyle günümüzde önem kazanmışlardır. Bu çalışmada yeni kumarin türevlerinin insan nöroblastom hücre dizisi (SH-SY5Y) üzerindeki anti-Alzheimer etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla kumarin türevi olan 4-propil-8-hidroksikoumarin (PHC), metil 2-(2-((2-okzo-4-propil-2H-kromen-7-il)oksi)asetil)hidrazin-1-karboditioat (MCHC), 7-etoksi-4-propil-2H-kromen-2-on (ECHO) ve biberiye (Rosmarinus officinalis L.) ekstraktının (BE) SH-SY5Y hücreleri üzerinde EC04 ve EC08 dozları belirlendi. Belirlenen dozlarda PHC, MCHC, ECHO ve BE hücrelere uygulandı. Total RNA izole edildi, bileşikler ve ekstraktın APP, PSEN1, PSEN2, APOE, CLU, CR1, PICALM, BIN1, ABCA7, MS4A1, CD33, CD2AP, SORL1, MMP9 genlerinin mRNA ekspresyon seviyelerine etkisi qRT-PCR yöntemi ile belirlendi. Analiz sonuçlarına göre, izole edilmiş bileşiklerin PHC ve ECHO anti-Alzheimer etkiler gösterdi. Ancak BE'de ve MCHC bileşiğinde böyle bir etki görülmedi. Alzheimer hastalığı ile ilişkili genlerin düzenlenmesine dayanarak, PHC ve ECHO'nun Alzheimer hastalığı için terapötik potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD), the most common form of dementia, is a complex disease characterized by loss of synapses that cause memory loss, β-amyloid (Aβ) plaques associated with neurodegeneration, deposits (nodes) in neurofibrillary and other cognitive problems. The drugs used today do not have the effectiveness to stop the progression of this disease or to reverse the symptoms and heal the disease. It has been reported that coumarins have anti-inflammatory, anticoagulant, anti-Alzheimer and anticholinesterase activities. Coumarins have many known activities such as anti-inflammatory, anti-coagulant, anti-AH and cholinesterase inhibitory effects. Coumarins of synthetic or natural origin and their derivatives have gained importance today due to their various biological activities and their potential to be an effective agent in the treatment of many diseases. The aim of this study was to investigate the anti-Alzheimer's effects of novel coumarin derivatives on the human neuroblastoma cell line (SH-SY5Y). For this purpose, the doses of EC04 and EC08 were determined for coumarin derivatives; 4-propyl-8-hydroxy coumarin (PHC), methyl 2- (2- [(2-oxo-4-propyl-2H-chromen-7-yl) oxy] acetyl) hydrazine-1-carbodithioate (MCHC), 7-ethoxy-4-propyl-2H-chromen-2-one (ECHO) and rosemary (Rosmarinus officinalis L.) extract (BE) on SH-SY5Y cells. The specified doses of PHC, MCHC, ECHO and BE were applied to the cells. Total RNA was isolated and the effects of compounds and extracts on APP, PSEN1, PSEN2, APOE, CLU, CR1, PICALM, BIN1, ABCA7, MS4A1, CD33, CD2AP, SORL1, and MMP9 genes mRNA expression levels were determined by qRT-PCR method. Based on the analysis results, PHC and ECHO of the isolated compounds showed anti-Alzheimer's effects. However, similar effects were not found in the BE and MCHC. Based on the regulation of genes associated with AD, we can say that PHC and ECHO have therapeutic potential for AD.