Evaluation of guidance methods for a swarm of munitions
Mühimmat sürüsü için güdüm yöntemlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 664502
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada iki farklı sürü algoritması alternatifi ile motorsuz mikro mühimmatlar için toplu uçuş, görev icrası ve karar verme algoritması incelenmiştir. Konsept mühimmat tasarımı oluşturulmuş ve Missile-Datcom yazılımı ile aerodinamik veri tabanı hazırlanmıştır. Altı serbestlik dereceli uçuş mekaniği modeli, mühimmata yer alan alt sistemler ve ortam modellenmiştir. Lineer model elde edilmiş ve kontrolcü tasarlanmıştır. Kontrolcü tasarımında kutup yerleştirme yöntemi kullanılmıştır. Tam durum geribesleme kabulü gerçek uygulamalar ile örtüşmemektedir. Bu nedenle tasarlanan kontrolcüye ait otopilot kazançları izdüşüm kontrol yönteminden faydalanılarak ölçümlere uygun kazanç değerlerine dönüştürülmüştür. Tasarlanan otopliot, sürü güdüm komutlarını ve oransal seyrüsefer güdüm koutlarını takip etmiştir. Sürü algoritmalarına ait katsayılar, nominal durum için parçacık sürüsü optimizasyonu ile eniyilenmiştir. Eniyileme sonucunda elde edilen alternatif algoritmalar çeşitli boznumlar ve hatalar altında Monte Carlo analizi ile sınanmıştır. Elde edilen çıktılara göre hasasiyet analizi ve performans değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, collective flight, mission execution and decision-making algorithm for airdrop micro munitions with two different swarm algorithm alternatives are examined. Through a concept munition design is created and an aerodynamic database is prepared with the Missile-Datcom software. Six degrees of freedom flight mechanics model, subsystems of munition and environment are modeled. A linear model is obtained and controller is designed. Pole placement method is used in the controller design. Full state feedback assumption may not suitable for the actual problem. For this reason, the autopilot gains of the designed controller are converted into gain values suitable for measurements by using the projection control method. The designed autopilot tracks the commands of the swarm and proportional navigation guidance. The swarm algorithms coefficients are optimized for the nominal state by particle swarm optimization. Alternative algorithms obtained as a result of optimization are tested under various distortions by Monte Carlo analysis. Sensitivity analysis and performance evaluation are examined as well.