M.L.T yöntemi ile müzik eğitimi ve keman öğretimine uyarlanması
Music education with M.L.T method and adapting to violin teaching
  1. Tez No: 664523
  2. Yazar: GÜLCE KARAGÖZCÜK YAMANDAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. EBRU GÜNER CANBEY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Prof. Edwin E. Gordon'un Music Learning Theory (M.L.T) yöntemi ile müziğin çocuğa nasıl öğretildiğini ve çocuk tarafından nasıl algılandığını anlatmak, eğitim ve teknik konular hakkında bilgiler vermek, erken çocukluk döneminde uygulanan müzik eğitimini incelemek ve bunun M.L.T yöntemi ile benzerlikleri, altı yaş ve üstü keman öğrenimi sürecinde eğitimcilerin kullanabilecekleri yeni yöntemler sunmak, bu süreci incelemek ve bu teori doğrultusundaki yaklaşımlar ile ilgili Türkçe kaynak oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Birinci bölümde, uzun yıllar süren bir ön araştırmanın üzerine tanımlanan Gordon'un M.L.T yönteminin temel ilkesi olan çocukların daha etkili şekilde müziği özümsemesi ve tümüyle kavraması için yönlendirilmeleri ve bu amaç doğrultusunda eğitilmeleri olmuştur. Erken çocukluk döneminde müzik eğitiminin önemi, kazanımları ve M.L.T ile benzerliklerine değinilmiştir. M.L.T yaklaşımları bazı müzik eğitimleri ile ortak özellikler taşısa da, farklı bir eğitim modeli olmuştur. İkinci bölümde M.L.T yöntemi ile müzik eğitimi anlatılmıştır. Teknik bilgiler, ders süreci, işleyişi ve gereken materyallere değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, M.L.T yönteminin keman üzerinde uygulanması anlatılmıştır. Araştırmada Olten Filarmoni Sanat Okulu'nda eğitim görmekte olan altı yaş ve üstü öğrencilerin keman dersleri incelenmiştir, M.L.T derslerinin işleyişi ve içeriğine yönelik bulgulara ulaşılıp, yeni öğretim yöntemleri geliştirilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda M.L.T dersleri tanıtılmıştır, elde edilen sonuçlara dayalı olarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to describe how music is taught to children and how children perceive musical education through Music Learning Theory (M.L.T) of Prof. Edwin E. Gordon, supply information about educational and technical issues, analyze musical education in early childhood and similarities with M.L.T, provide new methods to instructors to utilize in teaching violin for children aged six or over, analyze this process and create a Turkish resource on approaches of M.L.T. The first part concentrates on guiding and instructing children so that they can efficiently internalize and fully grasp music, which is the fundamental principle of Gordon's M.L.T method, a culmination of years of preliminary research. There is information about the importance of music education, its contributions and similarities to M.L.T in early childhood. Though M.L.T bears resemblance to certain approaches in musical instruction, it has established itself as a distinct educational model. The second part deals with musical instruction through the M.L.T method. It provides information on technical issues, teaching process and necessary materials. The third part describes the implementation of the M.L.T method on the violin. The study focuses on the violin lessons offered to children aged six and over at the Olten Philharmonic Art School. Through the observation of these lessons, new conclusions have been drawn on the way M.L.T lessons are performed and thus new teaching methods have been devised. In line with these findings, several suggestions have been offered.