Bir kamu hastanesinde koroner arter bypass greft cerrahisi klinik kalitesinin network veri zarflama analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical quality of coronary artery bypass graft surgery in a public hospital with network data envelopment analysis
  1. Tez No: 664530
  2. Yazar: ZÜHAL ÇAYIRTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFSUN EZEL ESATOĞLU, PROF. DR. ATİLLA ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healtcare Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Klinik kalitenin değerlendirilmesi hizmetle ilişkili gözlemlerin, tedavinin, sürecin, örgütsel yapı ve sistemlerin, deneyimin, sonuçların ölçümü ile elde edilmektedir. Klinik kalite üzerinde etkisi olan yapı, süreç ve sonuç ölçütleri eş zamanlı olarak değerlendirmeye dâhil edilmelidir. Araştırmada; koroner arter bypass greft (KABG) cerrahisi geçiren hastaların göreli klinik kalite düzeylerinin; sağlık hizmetinin tüm döngüsünü kapsayan yapı, süreç ve sonuç ölçütleri kullanılarak Network Veri Zarflama Analizi (NVZA) yöntemiyle ile değerlendirildiği bir model geliştirilmesi amaçlanmıştır. Türkiye'de en sık ölüme neden olan hastalıklardan biri olan koroner arter hastalığının tedavisi KABG cerrahisi araştırma vakası olarak belirlenmiştir. KABG cerrahisi sürecinin tüm aşamaları dikkate alınarak analize dahil edilecek verilere karar verilmiştir. Elde edilen veriler NVZA (İki Aşamalı) yöntemi ile analiz edilmiştir. KABG cerrahisi klinik kalitesi yönetsel ve klinik etkinlik aşamalarında değerlendirilmiştir. Araştırma evrenini 15 Aralık 2018 – 15 Mart 2019 ayları arasında Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde KABG cerrahisi geçiren hastalar oluşturmuştur. NVZA sonucunda 101 hastadan 3'ünün hem yönetsel hem de klinik aşamalarda etkin olduğu bulunmuştur. Yönetsel etkinlik aşamasında 15, klinik etkinlik aşamasında ise 11 hastanın etkin olduğu saptanmıştır. 22 hasta farklı ağırlıklarda diğer hastalara referans olarak gösterilmiştir. En etkin olan hastanın 85 kez referans gösterildiği tespit edilmiştir. Yönetsel olarak etkin olmayan hastalar için NVZA'nın oluşturduğu profile göre; ameliyat ve ameliyat sonrası servis maliyetlerinin, ameliyat ve yoğun bakım ünitesi döneminde radyoloji ve laboratuvar maliyetlerinin, yoğun bakım ünitesi döneminde ilaç maliyetlerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Hasta yatış günü açısından üç hizmet döneminde de hasta yatış gününün etkin olmadığı belirlenen hastalarda daha uzun sürdüğü saptanmıştır. Ayrıca euroscore puanlarının komorbidite varlığının ve bypass yapılan damar sayısının, KPB ve KK süresinin hastaların yönetsel anlamda klinik kalite düzeyi üzerine etkisi olduğu bulunmuştur. Klinik olarak etkin olmayan hastalar için NVZA'nın oluşturduğu profile göre; yoğun bakım ünitesinde diğer işlem maliyetlerinin, ameliyat sonrası serviste sarf malzeme maliyetlerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Etkin olmadığı belirlenen hastaların daha uzun süre yoğun bakım tedavisine ihtiyaç duydukları ve ameliyat sonrası iyileşme sürelerinin daha uzun sürdüğü belirlenmiştir. Ayrıca bu hastalarda eurokore puanlarının, bypass yapılan damar sayısının istatistiksel olarak anlamlı farklılığının olduğu, KPB ve KK süresinin daha uzun sürdüğü ve kullanılan TDP miktarının daha fazla olduğu bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre klinik kalite değerlendirmesinde yapı, süreç ve sonuç ölçütlerinin eş zamanlı kullanılmasının ve değerlendirmelerin hasta ölçeğinde yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir. Hastalık bazlı en iyi uygulama sınırları ve kalite iyileştirme noktalarını işaret eden NVZA ile klinik kalitenin değerlendirilmesi, elde edilen sonuçların performans değerlemede kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Clinical Quality of Coronary Artery Bypass Graft Surgery in a Public Hospital with Network Data Envelopment Analysis Evaluation of clinical quality is obtained by measuring observations related to service, treatment, process, organizational structure and systems, experience and results. Structure, process, and outcome measures that have an impact on clinical quality should be included in the assessment simultaneously. The aim of the study is to develop a clinical quality assessment model in which the relative clinical quality levels of patients undergoing coronary artery bypass graft (CABG) surgery are evaluated with network data envelopment analysis (NDEA), by using structure, process and outcome measures covering all dimensions of healthcare. In Turkey, coronary artery disease leading causes of all deaths are in the first place. CABG surgery, which is the treatment of coronary artery disease, has been identified as a research case. Considering all stages of the CABG surgery process, the data to be included in the analysis was decided. The obtained data were analyzed by NDEA (Two-Stage) method. The clinical quality of CABG surgery has been evaluated at the managerial and clinical efficacy stages. Research universe is patients who underwent CABG surgery between December 15, 2018 and March 15, 2019 in Ankara Turkey High Specialization Training and Research Hospital. As a result of NVZA, it was found that 3 of 101 patients were effective in both managerial and clinical efficiency stages. It was determined that 15 patients in the managerial efficiency stage and 11 patients in the clinical efficiency stage were efficient. 22 Patients are referred with different weights to other 79 patients. It was determined that the most effective patient was referred 85 times. When the profile created by NDEA for the patients who are not managerially efficient is examined; it was found that the total cost of pre-operative and postoperative service period, the cost of radiology and laboratory during the pre-operative and intensive care unit period, and the drug costs during the intensive care unit period are high. In patients determined by NDEA to be inefficient; it was found that the patient's hospitalization day was longer in all three healthcare periods. In addition, it was found that the euroscore, the presence of comorbidity, the number of bypassed vessels, cardio pulmonary bypass (CPB) and cross clamp (CC) duration had an effect on the clinical quality level of the patients at the managerial stage. When the profile created by NDEA for patients who are determined to be inefficient clinically; It was found that other service costs in the intensive care unit and consumable costs in the postoperative service were higher. It has been determined that ineffective patients require longer intensive care treatment and their postoperative recovery times take longer. It was found that there was a statistically significant difference in the euroscore and the number of bypassed vessels in ineffecient patients. In addition, it was determined that the CPB and CC times took longer and the amount of fresh frozen plasma unit used was higher. According to the results of the research, it is appropriate to use the structure, process and outcome measures simultaneously in clinical quality assessment and to make the evaluations on the patient scale. It recommended to assest clinical quality with NDEA, which indicates disease-based best practice limits and quality improvement points and also the the results of NDEA can use in performance evaluation.