Koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastalarda görülen semptomların bakım memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of symptoms on care satisfaction in patients who had coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 602936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA SAĞLAM AKSÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastalarda görülen semptomların bakım memnuniyeti üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul'da bulunan bir kamu ve bir vakıf üniversitesi hastanesinde Aralık 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastalar, örneklemi ise araştırmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 176 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri, Hasta Tanıtım Formu, Kalp Cerrahisi Semptom Envanteri ve Newcastle Hemşirelik Bakımı Memnuniyet Ölçeği öz bildirim yöntemi kullanılarak toplandı. Veriler, SPSS 22.0 paket programı ile analiz edildi. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler, ortalama, standart sapma, t testi, varyans analizi ve pearson korelasyon analizi kullanıldı. .Bu araştırma sonucunda KABG ameliyatı geçiren ve bazı semptomları(ağrı, nefes darlığı, yorgunluk, uyku bozukluğu, iştahsızlık, bulantı ve yara enfeksiyonu) daha az yaşayan hastaların hemşirelik bakım memnuniyetinin daha iyi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of symptoms on care satisfaction in patients who underwent coronary artery bypass graft surgery. The study population consisted of patients who underwent coronary artery bypass graft surgery between December 2018 and May 2019 in public and a foundation university hospital in Istanbul, and the sample consisted of 176 patients who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Data were collected by using the Patient Identification Form, Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale and Heart Surgery Symptom Inventory. Data were analyzed with SPSS 22.0 package program. In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, mean, standard deviation, t test in dependent groups, variance analysis and pearson correlation analysis were used. As a result of this study, it was determined that patients who had CABG surgery and experienced some symptoms (pain, dyspnea, fatigue, sleep disturbance, loss of appetite, nausea and wound infection) had better nursing care satisfaction.