Sınıf öğretmeni adaylarının kuvvet ve hareket konusundaki kavram yanılgılarını belirlemeye yönelik dört aşamalı bir testin geliştirilmesi ve uygulanması
Development and application of a four tier test to determine primary school teacher candidates' minsconception about force and motion
  1. Tez No: 664532
  2. Yazar: GÜL SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TAŞLIDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının kuvvet ve hareket konusuyla ilgili kavram yanılgılarını belirlemeye yönelik dört aşamalı bir testin geliştirilmesi ve mevcut kavram yanılgılarının tespit edilmesidir. Araştırmada nicel araştırma modellerinden kesitsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 öğretim yılı bahar döneminde Akdeniz Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültelerinin tüm seviye sınıflarında lisans eğitimi gören 565 sınıf öğretmeni adayı oluşturmuştur. Ölçüm aracı olarak önceki araştırmalar kapsamında kullanılmış üç aşamalı kuvvet ve hareket kavram yanılgısı testi dört aşamalı kuvvet ve hareket kavram yanılgısı testine dönüştürülmüştür. Testin geçerlik ve güvenirlik analizleri yeniden hesaplanmıştır. Verilerin analizinde, betimsel istatistik ve çıkarsamalı istatistik analizleri kullanılmıştır. Testin görünüş ve kapsam geçerlikleri uzman görüşü ile birlikte yanlış sebepli doğru ve doğru sebepli yanlış yüzde oranları ile teminat altına alınmıştır. Yanlış sebepli doğru değeri % ,70 ve doğru sebepli yanlış değeri % ,75 bulunmuştur. Yapı geçerliği için açımlayıcı faktör analizine başvurulmuştur. Dört aşamaya göre verilen doğru cevaplar üzerinden hesaplanan Cronbach- güvenirlik katsayısı ,555, kavram yanılgıları puanları üzerinden hesaplanan Cronbach- güvenirlik katsayısı ise ,818 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada uygulamaya katılan öğrenciler arasında yaygınlık düzeyi %10 ve üzerinde olan kavram yanılgıları önemli görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, öğretmen adaylarının kuvvet ve hareket konusu ile ilgili kavramsal anlama düzeylerinin oldukça düşük olduğu ve dört adet önemli kavram yanılgısına sahip oldukları belirlenmiştir. Çıkarsamalı istatistik sonuçları, öğretmen adaylarının kuvvet ve hareket konusu yanılgı puanlarının sınıf seviyesi ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar 3. sınıfların 4. sınıflara göre daha fazla kavram yanılgısına sahip olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde erkeklerin kadınlardan daha fazla kavram yanılgısı sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop and apply a four tier misconception test to identify primary school teacher candidates' misconceptions on force and motion concept. In this study cross-sectional survey method from quantitative study models was used. The participants were 565 primary school teacher candidates studying at Faculties of Education in Akdeniz University, Mehmet Akif Ersoy University and Süleyman Demirel University in 2018-2019 spring term. A Four Tier Force and Motion Misconception test was used as a measuring tool. It was developed based on previously used three-tier force and misconception test. Validity and reliability of the test were checked out over again. The data was analyzed via descriptive statistics and inferential statistic. Face and content validities of the test were investigated with expert opinion and False Positive and False Negative values. The results showed that the False Positive walue is ,70% and False Negative value was ,75% respectively. Exploratory factor analysis was consulted for construct validity. The Croabach alpha reliability coefficiets were found as .555 and .818 for the true scores and misconception scores considering the four tier reponses. The misconceptions with 10% and above were considered as significant misconceptions. The results indicated that primary school teacher candidates' conceptional understanding levels about force and motion concept are rather low and they have four important misconceptions. Inferential statistics results revealed that primarry school teacher candidates' misconception scores were found to be significantly different in terms of grade level and gender. The students studying at the 3rd grade seem the have more misconceptions than those studying at the 4th grade. Likewise, males had more misconceptions than females.