D-8 Örgütü'nün Türk dış politikasına etkisi
The effects of D-8 Organization on Turkish foreign policy
- Tez No: 664533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
D-8 Örgütü Türkiye'nin fikir babası olduğu, üye ülkeler arası ekonomi ve ticareti arttırmayı temel alan gelişmekte olan sekiz İslam Ülkesinin bir araya gelerek oluşturdukları uluslararası bir örgüttür. Bu çalışmanın amacı D-8 Örgütü'nün Türk dış politikasına etkisini analiz etmektir. Bu çerçevede Türkiye'nin D-8 Örgütüne üye ülkeler ile diplomatik ilişkileri kuruluşundan günümüze kadar incelenmiş ve analiz edilmiştir. D-8 öncesi ilişkilerin nasıl olduğu, D-8 Örgütü kurulduktan sonra Türkiye'nin bu ülkelerle ilişkilerindeki değişim anlatılmıştır. D-8 Örgütü çerçevesinde Türkiye bazı somut kazanımlar elde etmiş fakat bu kazanımlar süreklilik arz etmemiştir. Bu açıdan D-8'in hem Türk dış politikasına hem de Türkiye'nin üye ülkelerle ticaretinin artmasına katkıları sınırlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
D-8 Organization is an organizationestablished by 8 developing Islamic countries,aiming to enhance international tradeand economy. This study aim stoanaly sethe effects of the D-8 Organization on theTurkish foreign policy. It examines diplomatic relations between D-8 countries andTurkey since the foundation of the D-8 Organization. It also looks at therelations among the member countries and Turkey before and after the foundationof the D-8. Turkey has achieved some substantial achievements within theframework of the D-8 Organization, but these gains were not continuous. In thisrespect, the impact of the D-8 Organization on the Turkish foreign policy and tradevolumes between Turkey and the member countries has remained limited.