Nötrosofik üçlü halkalar ve uygulamaları
Neutrosophic triplet rings and its applications
- Tez No: 664574
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Halka teorisi soyut cebir ve sayılar teoresinde çok önemli olan bir cebirsel yapıdır. Bu tezde, nötrosofik üçlü küme üzerinde tanımlanan nötrosofik üçlü halka incelenmiş ve nötrosofik üçlü halka ile ilgi tanım, teorem ve sonuçları araştırılmıştır. Konu ile ilgili örnekler sunulmuş, nötrosofik üçlü ideal, nötrosofik üçlü tamlık bölgesi, nötrosofik üçlü cisim kavramıları, örneklerle birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ring theory is very important algebraic structure in both abstract algebra and number theory. In this thesis, the neutrosophic triple ring defined on the neutrosophic triple set was studied, the definition and theorems of the neutrophic triple ring were investigated, related examples were presented. In addition, the concepts of neutrosophic triple ideal, neutrosophic triple integral domain, and neutrosophic triple field were given with examples.