Çocuklarda görülen gömük kanin dişlerin değerlendirilmesinde kullanılan farklı görüntüleme yöntemlerinin etkinliklerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the efficiency of different imaging methods in the evaluation of impacted canine teeth in children
- Tez No: 664577
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY GENÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Maksiller daimi kanin dişler, anterior dişlerin posterior diş segmentine geçişini oluşturmakta ve hem fonksiyonel, hem de estetik açıdan büyük önem taşımaktadır. Diğer dişlerle karşılaştırıldığında en uzun gelişim periyoduna, en superiordaki gelişim alanına ve en zor sürme yoluna sahip olması sebebiyle mandibular üçüncü azılardan sonra en sık gömülü kalan dişler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı 8-16 yaşları arasındaki çocuklarda, gömülü maksiller kanin dişlerin lokalizasyonunun, komşu kesicilerde oluşabilecek muhtemel kök rezorpsiyonunun, dilaserasyon varlığının, komşu anatomik yapı ve dişlerle olan ilişkisinin, tedavi öncesinde detaylı şekilde incelenmesi ve gömülü kanin dişin sebep olduğu kök rezorpsiyonuna ilave KIBT (Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi) ihtiyacını azaltmak amacıyla, panoramik radyografik görüntüler ve KIBT görüntüleri karşılaştırılarak bir tahmin modeli oluşturmaktır. Bu amaçla toplamda 60 adet maksiller gömülü kanin dişe sahip hastaların panoramik ve KIBT görüntüleri, sektör lokalizasyonu, labiopalatinal konum, alfa, beta ve gama açısı, oklüzal düzleme olan dik uzaklığı, dilaserasyon ve rezorpsiyon varlığı açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda kök rezorpsiyonu kızlarda erkeklere oranla 2,5 kat daha fazla bulunmuştur. Gömülü kalmış maksiller kanin diş ile komşu kesici dişler arasında bulunan kontakt ilişkisi ile kesici dişlerde görülen rezorpsiyon arasında yüksek korelasyon bulunmuştur. Dilaserasyon tanısında ve gama açısı ile rezorpsiyon varlığı açısından iki yöntem arasında anlamlı fark bulunmuştur. Panoramik radyografide gama açısının 45,5 dereceden az olduğu durumlarda, komşu kesici dişlerde kök rezorpsiyonu görülme olasılığının artmasından dolayı ek KIBT'ye ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Compared to other teeth, it has the longest growth period, the most superior development area and the most difficult eruption path. Therefore, canine teeth are the most frequently impacted teeth after mandibular third molars. The aim of this study is to examine in detail the localization of the impacted maxillary canine teeth, possible root resorption that may occur in adjacent incisors, the presence of dilaceration, its relationship with neighboring anatomical structures and teeth, and to evaluate the root resorption caused by the impacted canine tooth in children aged 8-16 years. In order to reduce the need for additional CBCT, the panoramic radiographic images and CBCT images are compared to create a prediction model. Panoramic and CBCT images of 60 maxillary impacted canine teeth were compared in terms of sector localization, labiopalatinal position, alpha, beta and gamma angle, vertical distance to the occlusal plane, presence of dilaceration and resorption. At the end of the study, root resorption was found 2.5 times more in girls than in boys. A high correlation was found between the contact relationship between the impacted maxillary canine and adjacent incisors and the resorption seen in the incisors. A significant difference was found between the two methods in the diagnosis of dilaceration and the presence of gamma angle and resorption. In cases where the gamma angle is less than 45.5 degrees in panoramic radiography, additional CBCT is required due to the increased possibility of root resorption in adjacent incisors.