Farklı indirekt restoratif materyallerin süt ve daimi dişlerin aşınması ve aşındırması üzerine etkisi
The effect of different i̇ndirect restorative materials on the wear and tear of primary and permanent teeth
- Tez No: 908230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN UZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Farklı İndirekt Restoratif Materyallerin Süt Ve Daimi Dişlerin Aşınması Ve Aşındırması Üzerine Etkisi Erken çocukluk çağı çürükleri, bebeklerde ve çocuklarda, dünyada en sık görülen problemlerden biridir. Karşıt dişlerde düşük aşınma oranına sahip estetik restorasyonlarla arka dişlerin tedavisi çocuk diş hekimleri için büyük bir zorluktur. Bu çalışma Ege Üniversitesi Pedodonti Anabilim Dalı ve Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. Ege üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başvuran gönüllü 18 hastadan çekilen, dokuz adet çürüksüz ve restorasyon içermeyen süt ile dokuz adet aynı özelliklere sahip gömük üçüncü büyük azı diş çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda, her bir grup diş için üç farklı kalıcı restoratif materyal plaka üzeri çubuk (Pin on Plate) yöntemiyle yapay tükrük ortamında aşındırma testleri amaçlı kullanılmıştır. Aşındırma sonrası hem plaka hem de çubuk substraktdaki aşınma miktarları mikroskopik ve profilometrik açıdan değerlendirilmiştir. Çubuk örnekler 5.9 mm çapında 12 mm uzunluğunda tutucu kısma sahip olacak şekilde aşınma ucu 2 mm lik çapa sahip yarım küre morfolojisinde üretilmiştir. Diş örneklerin bukkal fasetlerinde zımpara aşındırma yöntemiyle 4.4 mm boyutlarında mine platoları oluşturulmuştur. Aşınma testleri Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü bünyesinde bulunan deneysel aşınma test cihazında lineer resiprokal modülü kullanılarak, 30 N yük altında, 8(mm/s) kayma hızında, (2 Hz frekansta ve 2mm'lik ileri geri hareket mesafesinde), 10.000, 20.000 ve 30.000 döngüde (cycles) gerçekleştirilmiştir. Restorasyon malzemesi için üç mol yttria ile stabilize tetragonal zirkonya polikristalı (G-CERAM, Atlas Enta, Torbalı, İzmir, Türkiye), lityum disilikat esaslı cam seramik (IPS e.max CAD, İvoclar Vivadent, Schaan, Lihtenştayn) ve üç boyutlu yazdırılabilir Nano-hibrit rezin ( VarseoSmile Crown Plus, Bego, Bremen, Almanya) olmak üzere üç farklı içerikli dental malzeme kullanılmıştır. Cam seramik materyalin, hibrit reçine ve zirkonyum materyallerinden daha fazla karşıt dişleri aşındırdığı gözlenmiştir. Her üç kuron materyali de süt dişlerini kalıcı dişlerden daha fazla aşındırmaktadır. Ancak, hibrit reçine ile karşılaştırıldığında, Zirkonya materyalinin karşıt dişi daha fazla aşındırdığı gözlenmiştir. Hibrit reçinenin aşınma davranışı diğer iki materyale göre daha öngörülebilir sonuçlar vermiştir. Süt dişlerinde hibrit reçinenin kullanımı diğer iki materyale kıyasla çok daha öngörülebilir bir aşınma davranışı sunarken, cam seramiklerin kullanımı oldukça belirsiz bir aşınma davranışı sunmaktadır. Anahtar Kelimeler; Dental Materyaller; Aşınma; Karışık Dişlenme Dönemi
Özet (Çeviri)
The Effect Of Different İndirect Restorative Materials On The Wear And Tear Of Primary And Permanent Teeth Early childhood caries is one the world's most common problems in infants and treatment of posterior teeth with esthetic crowns in a low rate of wear on opposite dentition is a big challenge for pediatric dentists. This study was carried out in the Mechanical Engineering Department of Ege University Faculty of Engineering and the Department of Pedodontics of Ege University and the laboratories of these centers. Approximately 18 people will be extracted from the Ege University Pedodontics Department, and nine decay-free and restoration-free primary and nine impacted third molars with the same characteristics were included in the study. For each group, three permanent restorative materials were used with the' Pin on Plate' method for wear tests in an artificial saliva environment. After abrasion, the abrasion amounts on both the pin and plate substrate were evaluated microscopically and profilometrically. Pin samples were produced in a hemispherical morphology with a 5.9 mm diameter and 12 mm long retentive section and a 2 mm diameter wear tip. Enamel plateaus of 4.4 mm in size were created on the buccal facets of the tooth samples by abrasive wear method. Wear tests were performed in the experimental wear test device located in the Mechanical Engineering Department of the Faculty of Engineering of Ege University, using the linear reciprocating module, under 30 N load, at 8 (mm/s) sliding speed (at a frequency of 2 Hz and a back and forth movement distance of 2 mm), at 10,000, 20,000 and 30,000 cycles. Three different materials were used for the restoration material: three-mole yttria-stabilized tetragonal zirconia polycrystal (G-CERAM, Atlas Enta, Torbalı, İzmir, Turkey), lithium disilicate-based glass-ceramic (IPS e.max CAD, Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) and 3D printable Nano-hybrid resin (VarseoSmile Crown Plus, Bego, Bremen, Germany). The glass-ceramic material wears the opposing teeth more than the hybrid resin and zirconium materials. All three crown materials wear the primary teeth more than the permanent teeth. However, compared to the hybrid resin, zirconia wears the opposing teeth more. The wear behavior of the hybrid resin is more predictable compared to the other two materials. The use of the hybrid resin in primary teeth offers a much more predictable wear behavior compared to the other two materials, while the use of the glass ceramic offers a rather uncertain wear behavior. Keywords; dental restoration wear; tooth wear; yttria-stabilized tetragonal zirconia