Kahramanmaraş depremi sonrası konteyner kentte yaşayan okul çağı çocuklarında psikiyatrik tanılar ve duygusal/davranışsal sorunlar
After the Kahramanmaras earthquake: In school-age children living in container city psychiatric diagnoses and emotional/behavioral problems
  1. Tez No: 962912
  2. Yazar: SÜMEYYE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ALTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışmada 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin kronik döneminde (depremden yaklaşık iki yıl sonra) deprem sonrasında kalıcı bir konuta sahip olamayıp konteyner kentlerde yaşamlarını sürdüren ailelerin 6–12 yaş grubundaki çocuklarında görülen psikiyatrik tanıların ve duygusal/davranışsal sorunların belirlenmesi, olası risk faktörleri ile sosyodemografik özelliklerin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, Kahramanmaraş ilinde 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremi yaşamış ve Kahramanmaraş'ta yaşamaya devam eden konteyner kentte ve kendi evinde yaşayan 6-12 yaş arası okul çağı çocukları ile yürütülmüştür. Çalışmaya dâhil edilen çocuklara, psikiyatrik bozuklukların değerlendirilmesinde yarı yapılandırılmış bir görüşme formu olan“Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozukluklar ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli- Türkçe Uyarlaması”(ÇDŞG-ŞY-T) uygulanmış olup, psikiyatrik tanılar DSM-V'e göre belirlenmiştir. Tüm ebeveynlere“Sosyodemografik Veri Formu”ve“Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA)- Ebeveyn Formu”; çocuklara deprem sonrasındaki deneyimlerini değerlendirmek amacıyla, araştırmacı tarafından hazırlanan“Deprem ve Sonrasında Maruz Kalınan Deneyimler”anket formu doldurtulmuştur. Bulgular: Çalışmamızda, konteyner kentte yaşayan çocukların çekirdek aile yapısına sahip olma, baba eğitim düzeyi, baba çalışma durumu ve aile gelir düzeyi, ailede psikiyatrik hastalık öyküsü kendi evinde yaşayan gruba göre anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (p0.05). Konteyner kentte yaşayanlarda %11,3 orta, %27,5 şiddetli; kendi evinde yaşayanlarda ise %20,0 orta, %28,8 şiddetli GGA oranına sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to identify the psychiatric diagnoses and emotional/behavioral problems observed in children aged 6–12 years living in container settlements during the chronic phase (approximately two years after) of the Kahramanmaraş-centered earthquake that occurred on February 6, 2023, among families who were unable to obtain permanent housing after the disaster, as well as to determine potential risk factors and sociodemographic characteristics. Method: The study was conducted with school-aged children between 6 and 12 years old, living either in container settlements or in their own homes in Kahramanmaraş, who had experienced the Kahramanmaraş-centered earthquake on February 6, 2023, and continued residing in the city. The“Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children – Present and Lifetime Version – Turkish Adaptation”(K-SADS-PL-T), a semi-structured interview form for the assessment of psychiatric disorders, was administered to the children included in the study, and psychiatric diagnoses were determined according to DSM-5 criteria. All parents completed the“Sociodemographic Data Form”and the“Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) – Parent Form,”while the children filled out the“Post-Earthquake Experiences”questionnaire, prepared by the researchers to evaluate their experiences after the earthquake. Results: In our study, children living in container settlements were found to have significantly lower rates of nuclear family structure, paternal education level, paternal employment status, household income, and family history of psychiatric disorders compared to those living in their own homes (p < 0.05). In the container group, direct traumatic experiences such as being trapped under rubble, sustaining injuries, experiencing loss, and witnessing dead or injured individuals, as well as post-earthquake experiences including school changes, decreased academic performance, deterioration in family and peer relationships, exposure to bullying, psychological impact levels within two years after the earthquake, sleep and appetite problems, and significant changes in family economic status were significantly higher than in the home group (p < 0.05). Psychiatric diagnoses were present in 47.5% (n = 38) of children living in containers and 35% (n = 28) of those living in their own homes. In the container group, the three most common psychiatric diagnoses were Anxiety Disorder (26.3%), Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) (15%), Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) (10%), and Nocturnal Enuresis (10%). In the home group, ADHD (16.3%), Anxiety Disorder (15%), and Nocturnal Enuresis (7.5%) were most common. The container group had higher rates of Conduct Disorder diagnosis (5%) and psychiatric comorbidity (23.8%); the Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) conduct problems subscale score was significantly lower, while the SDQ prosocial behavior subscale score was higher (p < 0.05), with other subscales and the total SDQ score being similar between groups (p > 0.05). In the container group, 11.3% were classified as moderate and 27.5% as severe on the SDQ, compared to 20.0% moderate and 28.8% severe in the home group. In the multivariate model, paternal education, household income, family history of psychiatric disorders, severe housing damage during the earthquake, significant loss of belongings, witnessing distressing scenes, school changes after the earthquake, receiving psychological support, comorbidity rate, and SDQ prosocial behavior scores were observed to have significant independent effects in distinguishing between children living in containers and those living in their own homes (p < 0.05). Discussion and Conclusion: Our study revealed that children living in container settlements had lower socioeconomic conditions, were exposed to a greater number of traumatic experiences, and exhibited higher rates of sleep and appetite problems as well as greater psychosocial adverse effects. Although no statistically significant differences were found between the two groups overall, children residing in containers demonstrated higher rates of psychopathology, similar total emotional/behavioral problem scores, and significantly higher rates of psychiatric comorbidity and conduct disorder. To the best of our knowledge, this is the first study to contribute to the literature by elucidating the factors affecting the mental health of children living in container settlements following an earthquake.