Tip 1 diyabetes mellitus tanılı 0-18 yaş arası hastaların demografik özellikleri, klinik ve laboratuvar bulgularının retrospektif analizi
Retrospective analysis of demographic characteristics, clinical and laboratory findings of patients between 0-18 years diagnosed with TYPE 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 664614
  2. Yazar: HATİCE BETÜL KAHRAMANTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ESRA ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Diyabetes mellitus insülin sekresyonu veya insülin fonksiyon bozukluğuyla sonuçlanan kronik hiperglisemiyle karakterize metabolik bir bozukluktur. Tüm dünyada insidansı artış gösteren Tip 1 diyabetes mellitus'un erken dönemde tanınması yüksek morbidite ve mortalitesi nedeniyle önemlidir. Diyabetik ketoasidoz, Tip 1 diyabetes mellitusun en sık ölüm nedenidir. Bu çalışmada çocuk endokrinoloji yan dalı bulunmayan bir çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniğine başvuran eski ve yeni tanılı Tip 1 DM hastalarının başvuru anındaki demografik, klinik, laboratuvar bulgularının, diyabetik ketoasidoz sıklığının tespit edilmesi, yaş grupları ve cinsiyete göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:“Tip 1 Diyabetes Mellitus Tanılı 0-18 Yaş Arası Hastaların Demografik Özellikleri, Klinik ve Laboratuvar Bulgularının Retrospektif Analizi”isimli çalışmamızda 59 diyabet tanılı hasta; yaş, cinsiyet, başvuru semptomları, diyabetik ketoasidoz düzeyi, başvuru mevsimlerine göre değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes mellitus is a metabolic disorder characterized by chronic hyperglycemia resulting in insulin secretion or insulin dysfunction. Early diagnosis of Type 1 diabetes mellitus, whose incidence is increasing all over the world, is important due to its high morbidity and mortality. Diabetic ketoacidosis is the most common cause of death of Type 1 diabetes mellitus. In this study, it was aimed to determine the demographic, clinical and laboratory findings, the frequency of diabetic ketoacidosis at the time of admission and to evaluate according to age groups and gender in old and newly diagnosed Type 1 DM patients who applied to a pediatric health and diseases clinic without a subdivision of pediatric endocrinology. Material and methods: In our study named“Demographic Characteristics and Retrospective Analysis of Clinical and Laboratory Findings of Patients Between 0-18 Years of Age with Type 1 Diabetes Mellitus”, 59 patients with diabetes; Age, gender, admission symptoms, diabetic ketoacidosis level were evaluated according to the season of admission. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.