Kardiyopulmoner resüsitasyon esnasında spontan dolaşımın yeniden sağlanmasını öngörmek amacı ile serebral perfüzyon monitorizasyonunun kullanımı
The use of cerebral perfusion monitoring to predict return of spontaneous circulation during cardiopulmonary resuscitation
  1. Tez No: 664615
  2. Yazar: GÖKSELİN BELELİ YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALGIN, DOÇ. DR. SERKAN EMRE EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) esnasında ETCO2, arteriyel kan basıncı, koroner perfüzyon basıncı gibi parametrelerin monitorizasyonu KPR kalitesini artırmak ve iyi nörolojik sonlanım sağlamak amaçlı kullanılan birtakım fizyolojik parametrelerdir. Son yıllarda serebral perfüzyonun monitörizasyonu da bu parametreler arasına girmiş olmakla birlikte, spontan dolaşımın yeniden sağlanmasındaki (SDYS) rolü ve kullanım şekli henüz netleşmemiştir. Çalışmamızda, serebral bölgesel oksijen saturasyonu (rSO2)'nun SDYS'yi öngörmedeki tanısal değerliliğini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif gözlemsel bir tanısal değerlilik çalışması olarak dizayn edilmiştir. Çalışmaya 18 yaş üstü kardiyak arrestler dahil edildi ve travmaya bağlı arrestler ile başlangıç rSO2 değerleri ölçülemeyen hastalar dışlandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların resüsitasyon süreçleri 2015 İleri Yaşam Desteği kılavuzuna göre yönetildi. Hastaların müdahalesi başladığı andan itibaren INVOSTM 500 serebral oksimetre cihazı ile monitorize edildi. Hastaların başlangıç rSO2 ayrıca SDYS anı rSO2 manuel olarak kayıt altına alındı. Ortalama rSO2 ve rSO2 değişimi (ΔrSO2) cihazın grafiğinden elde edilen verilerle hesaplandı. Elde edilen veriler uygun istatiksel yöntemler ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Monitoring of parameters such as ETCO2, arterial blood pressure, coronary perfusion pressure during cardiopulmonary resuscitation (CPR) are some of the physiological parameters used to improve the quality of CPR and provide good neurological outcome. Although monitoring of cerebral perfusion has been among these parameters in recent years, its role in determination of return of spontaneous circulation (ROSC) have not been clarified yet. In our study, we aimed to examine the diagnostic value of cerebral regional oxygen saturation (rSO2) in predicting ROSC. Materials and Methods: Our study was designed as a prospective observational diagnostic value study. Cardiac arrests over 18 years of age were included in the study, and patients whose initial rSO2 values could not be measured and arrests due to trauma were excluded. The resuscitation processes of the patients included in the study were managed according to the 2015 Advanced Life Support guidelines. The patients were monitored with the INVOSTM 500 cerebral oximetry device from the beginning of their resuscitation. Patients baseline rSO2 and ROSCmoment rSO2 were recorded manually. The average change of rSO2 (ΔrSO2) and mean rSO2 was calculated from the data obtained from the graphic of the device. The obtained data were compared with appropriate statistical methods.