Üst yüzey kaplamaları özelinde iç mekân yapısal detayları üzerine bir sınıflandırma önerisi
A classification proposal on interior structural details specific to upper surface coatings
  1. Tez No: 664621
  2. Yazar: SERENAY ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTEBER ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma; iç mimarlık eğitiminde ve meslek pratiğinde önemli bir yere sahip olan iç mekân detayları hakkında yeterli Türkçe literatür bulunmaması nedeniyle oluşan boşluğun doldurulması hedeflenerek yapılmıştır. Bu amaca yönelik olarak tez kapsamında iki çalışma yer almaktadır. Öncelikle iç mekân detayları hem teknik hem de görsel anlatımlar ile tanıtılmakta ve iç mekân detayları özgün bir yöntem ile sınıflandırılarak sunulmaktadır. Sonrasında İstanbul Memorial Bahçelievler Hastanesi binasında tespit edilen döşeme, duvar, tavan ve donatıların oluşturduğu detay çözümlemeleri tez kapsamında ele alınan sınıflandırma özelinde incelenmektedir. Çalışmanın her iki bölümünde de iç mekân bileşenlerinin hem kendi içlerinde hem de birbirleriyle yaptıkları birleşimlerin çözümlerine yönelik geliştirilmiş olan detaylar derlenmiştir. Çalışmanın temel amacı güncel veriler ile iç mekân yapısal detaylarının tanımlanması ve sınıflandırılmasıdır. Keşfedici araştırma türü olan çalışma; literatür taraması, başlık belirleme, alan çalışması, yerinde tespit, proje incelemesi, uzmanlar ve uygulamacılar ile görüşme ve sınıflandırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular, irdelemeler ve sonuçlar bölümünde çalışma verileri yorumlanmış ve çalışmada önerilen sistemin devamlılığının sağlanması durumunda detay çözümü konusunda öğrencilere ve uygulamacılara sağlayacağı faydalar değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, uygulama sürecinde karşılaşılması muhtemel olan detay türleri hakkında farkındalık sağlanmış ve sistematik bilgi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to fill the gap due to the lack of sufficient Turkish literature on interior knowledge which has an important place in interior architecture education and professional practice. In accordance with this purpose, there are two studies in the content of the thesis. First of all, interior details are introduced with both technical and visual expressions and presented by classifying with an original method. Subsequently, the detail analysis created by the flooring, walls, ceilings and reinforcement determined in the Istanbul Memorial Bahçelievler Hospital building are examined in the classification that is discussed within the scope of the thesis. In both parts of the research, there is a detailed compilation developed for the solutions of the interior components and their combinations with each other. The main purpose of the study is to define and classify interior structural details with recent data. The study, which is an exploratory research type is prepared using literature review, creating a title, field survey, on-site inspection, project review, interview with experts and practitioners, and classification methods. Study data are interpreted in the section of findings, examinations and results. In the following, the benefits to students and practitioners regarding detail solution in case of ensuring the continuity of the proposed system in the study are evaluated. In this study, awareness about the types of details that are likely to be encountered during the implementation process is provided and systematic information is presented.