Kaplıca turizmi ve peyzaj mimarlığı ilişkisinin Kütahya Yoncalı kaplıcaları örneğinde irdelenmesi
Examining the relationship of spring tourism and landscape architecture in the example of Kütahya Yoncali springs
  1. Tez No: 664641
  2. Yazar: RUMEYSA KANBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Termal tesisler, şifa bulmada ve rekreasyonel amaçlı kullanımda önemli bir rol oynamaktadır. Ülkemiz son derece önemli bir su kaynağına sahip olmasına rağmen termal kaynakları kapsayan fiziksel planlamalar yapılamadığı için bu kaynaklar yeterli imkanlarda halkın kullanımına sunulamamıştır. Bu mesleğin mensubu olmayan üyeler tarafından tasarlanan tesislerin kullanımında aksaklıklar çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar, gözlemler ve elde edilen anket verileri sonucu peyzaj mimarları tarafından planlanıp oluşturulacak tesislerin fiziksel ve ruhsal katkılarının yüksek oranda olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle, çevre düzenlemeleri konusunda peyzaj mimarlarının büyük katkıları olduğu unutulmamalı yeni yapılacak tesisler peyzaj mimarlarının planlama ve tasarımları doğrultusunda yapılmalıdır. Planlama ve tasarımı doğru yapılan tesislerin hem ülkemize katkıları hem de turizm yönündeki büyük katkılarıyla konuya gereken önemin ve değerin verilmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Thermal facilities play an important role in healing and recreational use. Despite the fact that our country has an extremely important water resource, these resources could not be made available to the public with sufficient means because of there are no physical planning conducted. Problems occurred in the facilities that designed non members of this profession. According to surveys, observations and obtained survey data, facilities that planned and designed by landscape architects, has more physical and spiritual contributions. Because of that, it should not be forgotten that landscape architects have great contributions in landscaping, the new facilities should be built in line with the planning and, the designs of landscape architects. It should be kept in mind that the facilities that are planned and designed correctly have both contributions to our country and great contribution to tourism, and the necessary importance and value should be given to the subject.