Isparta ili Davraz kayak merkezi klimatizm potansiyelinin araştırılması
To investigate the climatism potential of Davraz ski center in Isparta province, Turkey
  1. Tez No: 664642
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yaşadığımız yüzyılda çevre koşulları değişmiş ve sanayi devriminden sonra hastalık oranı oldukça artmıştır. Böylece turizm ve rekreasyon etkinlikleri yalnızca boş vakit değerlendirme ve eğlenmek amacıyla değil sağlık amacıyla da gerçekleştirilmektedir. Sağlık turizminin bir alt kolu olan“Klimatizm”uzman kişiler eşliğinde hastalıkların tedavisi ve sağlığı korumak; açık havanın şifa verici etkisinden faydalanmak için dağ etekleri, su kenarları gibi temiz havanın olduğu istasyonlarda yapılmaktadır. Bu çalışmada Davraz Kayak Merkezi'nin klimatizm potansiyelinin ortaya koyulabilmesi için Davraz dağı ile çevresinin doğal ve kültürel özellikleri irdelenmiştir. CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri)'de bulunan ArcMAP 10.7 programı ile oluşturulan altlık haritalar üst üste çakıştırılarak klimatizm etkinliği için uygun alanlar belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Isparta ili Davraz Kayak Merkezi'nde gerçekleştirilebilecek klimatizm etkinlikleri için en uygun alanlar belirlenmiştir. Gelecekte yapılacak bir planlama ya da alt ölçekli bir tasarım çalışmasında, doğru planlama kararlarının oluşturulması bakımından yardımcı olabilecek bir araştırma ortaya koyulmuştur. Gelecek zamanlarda kurulabilecek bir sağlık tesisi ile Davraz kayak merkezinin yalnızca kış sezonunda değil nisan ve haziran ayları arasında da işletiminin gerçekleştirilmesi ile ekonominin canlanması ve yeni bir turizm aktivitesi kazandırılması öngörülmetedir.
Özet (Çeviri)
Environmental conditions have changed in the century which we live in and the disease rate has increased considerably after the industrial revolution. Thereby, tourism and recreation activities are carried out not only for leisure time and entertainment, but also for health purposes.“Climaticism”is a sub-branch of health tourism, which is carried out in stations with clean air such as mountain skirts and waterfront in order to treat diseases, protect health and benefit from the healing effect of fresh air, accompanied by experts. In this study, in order to reveal the climatism potential of Davraz Ski Center, the natural and cultural features of Davraz Mountain and its surroundings were presented. Suitable areas for climatism activity were determined due to the base maps put on the others which created with the ArcMAP 10.7 program in GIS (Geographical Information Systems). As a result of the study, the most suitable areas for climatism activities that can be held in Davraz Ski Center in Isparta were specified. A research has been presented that can help a future planning or a sub-scale design study“in terms of making the right decisions”. With a health facility that can be established in the future, It is foreseen that the operation of the Davraz ski center not only in the winter season, but also between April and June, will revive the economy and bring a new tourism activity.