Numerical investigation of wind load characteristics around an isolated tall building
Tekil bina etrafındaki rüzgar yükü karakteristiklerinin sayısal yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 664686
  2. Yazar: GÖKALP DOĞUKAN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE KÖKEN, PROF. DR. ÖZGÜR KURÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Genel olarak, yüksek binalara etkiyen rüzgar yükleri, Türkiye'de TS498 ve TS EN 1991-1-4 standartlarınca önerilen birtakım varsayımlar altında ampirik formüller kullanılarak hesaplanmaktadır. Bu standartların genellikle geçmiş saha deneyimlerine ve rüzgar tüneli testlerine dayanmasından dolayı bu formüller farklı tasarımlar ve binalarının yüksekliklerindeki artış ile birlikte yetersiz kalmaktadır. Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle, yüksek binalara etkiyen rüzgar yükünün hesaplanmasında hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) araçlarının kullanılması yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışma kapsamında nötr atmosferik sınır katmanında homojen olmayan anizotropik türbülanslı akım altında (güçlü rüzgarlar), izole 182,88 m x 45,72 m x 30,48 m ölçülerine sahip yüksek bir binadaki rüzgar etkileri Spalart-Allmaras tabanlı DES modeli kullanılarak incelenmiştir. Giriş sınır koşulları için sentetik türbülans tekniklerinden“Tutarlı Ayrık Rastgele Akış Üretimi”metodu kullanılmıştır. Binanın rüzgar üstü ve yan yüzeylerinde rüzgar tüneli verileri ile ortalama basınç katsayılarında mükemmel bir uyum yakalanmıştır. Binanın rüzgar altı yüzeyinde ise rüzgar tüneli verilerine benzer fakat nispeten az ortalama basınç katsayıları elde edilmiştir. Buna ek olarak, bina etrafındaki at nalı girdabı oluşumu ve sirkülasyon bölgesi gibi rüzgar akış karakteristikleri detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a common practice, wind loads on tall buildings are calculated using empirical formulas with several assumptions described within Turkish Standards: TS498 and TS EN 1991-1-4. Since these standards are mainly based on past site experiences and wind tunnel tests, these formulas become invalid with distinctive designs and the increase in the building height. With the development of computer technology, computational fluid dynamics (CFD) tools have become common in calculating wind loads on tall buildings. Within this study's scope, wind-induced effects on an isolated 182.88 m x 45.72 m x 30.48 m tall building were investigated by utilizing Spalart-Allmaras based Detached eddy simulation (S-A DES) under inhomogeneous and anisotropic turbulent flow (i.e., strong winds) within the neutral atmospheric boundary layer. To generate inflow boundary conditions, a synthetic inflow turbulence generation technique called“Consistent Discrete Random Flow Generation”was used. An excellent agreement in mean pressure coefficients with wind tunnel data was obtained on the building's windward and crosswind surfaces. Similar but slightly underestimated mean pressure coefficients were obtained on the leeward surface. Furthermore, wind flow characteristics such as horseshoe vortex formation and recirculation zone around the building were investigated in detail.