Exploring the Casimir force at one-loop level
Bir halka seviyesinde Casimir kuvvetinin araştırılması
  1. Tez No: 664685
  2. Yazar: NERGİS NEVRA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Casimir kuvveti ilk olarak 1948'de Hendrik Casimir tarafından keşfedildi ve ilk olarak Lamoreaux et al. tarafından, başarılı ölçümleri neredeyse elli yıl süren, hesaplanan iki nötr iletken paralel plaka geometrisi için önerilen fiziksel bir etkidir. Temel olarak, kuantum vakumunun kendisinden kaynaklanan bir kuvvetin varlığını tanımlar. Yıllardır, kuantum elektrodinamiği denen teorinin deneysel sonuçlarla uyumu üzerinde çalışmalar yoğunlaşmıştır. Yıllar geçtikçe konu muazzam bir şekilde büyüdü ve hatta mühendislik kadar fizikte de disiplinler arası çalışmaların konusu haline geldi. Lamoreaux'nun kontrol altına alınan deneysel hatalarla yaptığı ölçümden sonra, birçok çalışma bundan ilham aldı ve daha sonra daha verimli olduğu kanıtlanmış küresel ve silindirik yüzeyler dahil olmak üzere farklı geometrileri içerecek şekilde genişletildi. Tezin temel amacı iki yönlüdür. İlk olarak, kuantum alan teorisini kullanarak casimir kuvvetinin kökenini en temel düzeyde anlamayı hedefliyoruz. Bu amaçla, düzenlileştirme teknikleri, schwinger uygun zaman ve etkili eylem gibi çeşitli yöntemler araştırılacaktır. İkinci olarak, Casimir kuvvetine yönelik ışınım düzeltmelerinin düşük enerjili kuantum elektrodinamiği çerçevesinde hesaplanabileceği uzun zamandır bilinmektedir. Uehling ve Euler-Heisenberg düzeltmeleri olarak bilinen bu tür iki katkı vardır. Bunlar da kısaca tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Casimir force was first discovered by Hendrik Casimir in 1948 and it is a physical effect originally proposed for the two neutral conducting parallel plate geometry whose successful meauserement by Lamoreaux et al. took almost five decades. Basically, it describes the existence of a force due to the quantum vacuum itself. For years, studies have been concentrated on the compatibility of the theory, namely the quantum electrodynamics, with experimental outcomes. Over the years the subject has grown tremendously and even became a topic of interdisciplinary studies within physics as well as engineering. After Lamoreaux's measurement with experimental errors taken under control, many studies have been inspired by this and later extended to involve different geometries including spherical and cylindrical surfaces which are proven to be more efficient. The main objective of the thesis is two-fold. Firstly, we aim to understand the origin of the casimir force at the most fundamental level through the use of quantum field theory. For that purpose various methods such as regularization techniques, the schwinger proper time and the effective action will be explored. Secondly, it has been known for a long time that radiative corrections to the Casimir force can be computed within the framework of the low-energy Quantum Electrodynamics. There are two such contributions known as the Uehling and Euler-Heisenberg corrections. These will also be discussed briefly.