Pseudo BH-cebirleri üzerine
On pseudo BH-algebras
  1. Tez No: 664700
  2. Yazar: ÖZLEM KIRKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde, pseudo BH-cebirlerinin tanım ve temel özellikleri, atomları, idealleri homomorfizmaları ve peseudo BH*-cebri incelenmi¸stir. Birinci bölümde, tez konusu tanıtılmış, konunun çalışılma amacı ve gelişme süreci özetlenmiştir. İkinci bölümde, J.B. Jun, E.H. Roh ve H.S. Kim in 1998 yılında yayınlanan ve J.B. Jun ve S.S. Ahn nın 2015 yılında yayınlanan makaleleri esas alınarak sonraki bölümlerin daha kolay anla¸sılması için gerekli tanımlar, önermeler ve uyarılar verilmiştir. Üçüncü bölümde J.B. Jun ve S.S. Ahn nın 2015 yılında yayınlanan makaleleri esas alınarak pseudo BH-cebirleri incelenmiştir. Bu bölümde pseudo BHcebirlerinin özellikleri, altcebirleri, idealleri ve pseudo BH*-cebri konularına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, J.B. Jun ve S.S. Ahn nın 2015 yılında yayınlanan ve H.H. Abbass ve A.H. Nouri nin 2017 de yayınlanan makaleleri esas alınarak pseudo BH-ideal çeşitleri ve aralarındaki ilişkiler incelenmi¸stir. Be¸sinci bölümde, J.B. Jun ve S.S Ahn nın 2015 yılında yayınlanan makaleleri esas alınarak pseudo BHcebirlerinde atomlar tanıtılmıştır. Altıncı bölümde J.B. Jun ve S.S. Ahn nın 2015 yılında yayınlanan makaleleri esas alınarak pseudo BH-homomorfizma konusu ayrıntılarıyla işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the definition and basic properties, atoms, ideals, homomorphisms of pseudo BH-algebras and peseudo BH*-algebra are studied. In the first chapter, the thesis topic is introduced, the purpose of study and the development process of the subject is summarized. In the second part, necessary definitions, propositions and remarks are given to make the following sections easier to understand based on articles of J.B. Jun, E.H. Roh and H.S. Kim's published in 1998 and J.B. Jun and S.S. Ahn's published in 2015. In the third chapter, the pseudo BH-algebras were analyzed based on articles of J.B. Jun and S.S. Ahn's articles published in 2015. In this section, properties of pseudo BH-algebras, subalgebras, ideals and pseudo BH*-algebra are covered. In the fourth chapter, pseudo BH ideal types and their relationships were examined based on articles of J.B. Jun and S.S. Ahn's published in 2015 and H.H. Abbass and A.H. Nouri's articles published in 2017. In the fifth chapter, atoms of peseudo BH-algebras are introduced based on articles of J.B. Jun and S.S. Ahn's published in 2015. In the sixth chapter, the subject of pseudo BH-homomorphism is discussed in detail based on articles of J.B. Jun and S.S. Ahn's published in 2015.