Project management in cross cultural information technology teams
- Tez No: 664701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜCELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüz dünyasında teknolojinin yaygınlaşması ve iletişimin hızlanmasıyla birlikte yazılım projeleri farklı kıtalarda ve birçok dilde farklı ekiplerce yönetilmektedir. Bunun bir sonucu olarak da proje paydaşları çok kültürlü yapılardan oluşmaktadır. Bu durum proje yöneticisinin kültür etkisini göz önünde bulundurarak projeleri yönetmesini elzem hale getirmektedir. Bu araştırmanın amacı, projenin yönetildiği kültürle proje yönetimi arasındaki ilişkiyi doğrulamak ve proje yöneticisinin farklı kültürlerde nasıl davranması gerektiğini literatüre bağlı kalarak bazı çözüm önerileri sunmaktır. Araştırma, Türkiye ve Ortadoğu'da dijital pazarlama yazılımı üreten, telekom ve finans sektöründe faaliyet gösteren 130 kıdemli ve orta düzey yönetici seviyesinde profesyonel çalışanla yapılan anket verileri analiz edilerek yapılmıştır. Anketlerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda, projenin yönetildiği coğrafya ile proje yönetimi arasında olumlu ilişkilerin olduğu görülmüş bununla birlikte literatürdeki Güç Mesafesi endeksi sonuçlarının ülkelere göre geçerliliğini koruduğu sonucuna varılmıştır. Proje yönetimi kısıtlarının kültürden etkilenmediği daha çok takım-yönetici ilişkisinde kültürün etkisi olduğu tespit edilmiştir. Proje yöneticisinin proje yönetimi yaptığı ülkede, o ülkenin kültürel açılarını dikkate almasının gerekliliğinin yanında araştırmanın Güç Mesafesi endeks değeri birbirine yakın ülkelerde yapılması da anket sonuçlarına daha bütüncül bir yaklaşım sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the spread of technology and the speed up of communication, software projects are managed by different teams on different continents in many different languages. As a result, project stakeholders consist of multicultural structures. This situation makes it inevitable for the project manager to manage projects considering the cultural dimension. The purpose of this research is to verify the relationship between the culture in which the project is managed and project management, and to suggest solutions by adhering to the literature on how the project manager should behave in different cultures. The research was conducted by analyzing survey data with 130 senior and mid-level executive level professional employees who produce digital marketing software in Turkey and the Middle East and work in the telecoms and financial sectors. In line with the results obtained from the surveys, it has been observed that there are positive relations between the geography where the project is managed and the managed, however, it has been concluded that the power distance index results in the literature are still valid for different national cultures. It has been determined that project management constraints are not affected by culture, but rather culture has an effect on team-manager relationships. In addition to the necessity of considering the cultural dimension of the country where the project manager manages the project, since the research was conducted in countries which have close power distance scores, a more holistic approach was achieved as a result of the research.