Efor testi iskemik açıdan pozitif olan tip 2 diabetes mellitus hastalarında asimetrik dimetilarginin (ADMA) düzeyleriyle egzersiz parametreleri arasındaki korelasyon
The relationship between asymmetric dimethyl arginine (ADMA)and exercise parameters in type 2 diabetic patients with positiveexercise test
- Tez No: 664702
- Danışmanlar: PROF. ZERRİN YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç Bu tezde Tip 2 Diabetes Mellitus hastalarında plazma ADMA düzeyleriyle egzersiz parametreleri arasındaki korelasyonun incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod Çalışmaya Aralık 2010-Haziran 2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Efor Laboratuvarına başvuran, efor testi iskemik açıdan pozitif olan 60 diyabetik hasta ile efor testi iskemik açıdan negatif olan 20 diabetik hasta retrospektif olarak incelendi. Bu hastalar çağrılarak plazma ADMA düzeylerine bakıldı. Efor testi iskemik açıdan pozitif olan hastalarda plazma ADMA düzeyiyle efor kapasitesi, başlangıç kalp hızı, maksimum kalp hızı, başlangıç tansiyon değerleri (sistolik/diastolik), maksimum tansiyon değerleri (sistolik/diastolik), maksimum ST segment depresyonu arasındaki korelasyon araştırıldı. Bulgular Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar diabetik olup her iki grupta da ADMA düzeyleri normal değerlere göre yüksek saptandı. Efor testi iskemik açıdan pozitif olan Grup 1 hastalarda efor testi iskemik açıdan negatif olan Grup 2 hastalara göre ADMA düzeyleri yüksek bulundu. ADMA düzeyiyle efor kapasitesi, maksimum kalp hızı, başlangıç tansiyon değerleri (sistolik/diastolik), maksimum tansiyon değerleri (sistolik/diastolik) arasında korelasyon saptanmamiştir. İstirahat kalp hızı ve maksimum ST segment depresyonuyla ADMA düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Sonuç ADMA düzeyiyle egzersiz parametreleri (istirahat kalp hızı, maksimum ST segment depresyonu) arasında korelasyon saptandı
Özet (Çeviri)
Introduction: We investigated the relationship between asymmetric dimethylarginine (ADMA), endogenous nitric oxide synthase inhibitor, and exercise parameters in type 2 diabetic patients with positive exercise test. Patients and Methods: The study included 80 diabetic patients (mean age: 59.59 years range between 38 and 76 years). 60 patients were positive and 20 patients were negative according to exercise test. Plasma ADMA level was measured. The correlation between plasma ADMA levels and total duration of exercise, resting and maximal exercise induced heart rate, resting and maximal exercise induced systolic and diastolic blood pressure, the magnitude of ST segment depression were investigated. Results: ADMA levels increased significantly in diabetic patients with positive exercise test (1.28+0.11 mmol/l, 1.12+0.06 mmol/l). The correlation between plasma ADMA levels and the magnititude of ST segment depression and resting heart rate were found to be statistically significant. Conclusion: Asymetric dimethylarginine increased significantly in type 2 diabetic patients with positive exercise test. This finding suggest it can be used as a novel biomarker to show endothelial dysfunction. It correlates strongly with exercise parameters. It can be an indirect measurement of exercise response. Further investigaions needed.