Arabidopsis thaliana'nın endoplazmik retikulum stresine verdiği yanıtta cle peptidlerinin rolünün araştırılması
An investigation on the role of cle peptides in response to endoplasmic reticulum stress in Arabidopsis thaliana
  1. Tez No: 664703
  2. Yazar: BERİVAN ÖZLEM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hücresel salgı proteinleri ve membran proteinleri granüllü endoplazmik retikulumda (GER) sentezlenmektedir. GER'da sentezlenen salgı proteinleri, endoplazmik retikulum (ER) lümeninde katlanmakta ve posttranslasyonel modifikasyonlara uğramaktadır. Yüksek sıcaklık, tuz stresi gibi abiyotik stresler ER'de yanlış katlanmış veya katlanmamış proteinleri arttırarak ER stresine neden olmaktadır. ER stresi katlanmamış protein yanıtını uyararak hücrenin protein katlama kapasitesini arttırmaktadır. Salgı peptidleri olan CLE peptidleri de ER'de katlanmakta, modifikasyonlara uğramakta ve son hallerini burada almaktadır. CLE peptidleri bitki büyüme ve gelişminde işlev görmektedir. Bu peptidlerin kök ve sürgün apikal meristem homeostazının koruması, vasküler gelişim ve stoma hareketlerinin düzenlenmesi gibi birçok rolü olduğu bilinmektedir. Fakat Arabidopsis thaliana'nın endoplazmik retikulum stresine verdiği yanıtlarda CLE peptidlerinin rolü hakkında literatürde hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada çeşitli konsantrasyonlarda tunikamisin ajanı uygulanarak ER stresi uyarılan A.thaliana bitkisinde CLE peptidlerinin rolleri araştırılmıştır. Sonuçlara göre CLV3, CLE4, CLE10, CLE21, CLE22, CLE27, CLE41, CLE44, CLE45, BAM3, CLE2, CLE5, CLE6, CLE40 genlerinin ER stresiyle ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cellular secretory proteins and membrane proteins are synthesized in the rough endoplasmic reticulum (ER) to undergo posttranslational modifications. Abiotic stresses such as high temperature and salt stress cause ER stress by increasing the misfolded or unfolded proteins in the ER. ER stress induce the unfolded protein response by increasing the protein folding capacity of the cell. CLE peptides are secretory peptides and has function in plant growth and development. They are fold in ER, and undergo modifications to gain their final form here. These peptides are known to have many roles such as the maintenance of root and shoot apical meristem homeostasis, vascular development and regulation of stomatal movements. There is no research in the literature on the role of CLE peptides in Arabidopsis thaliana's response to endoplasmic reticulum stress. In here, we investigated the roles of CLE peptides on the ER stress in A. thaliana by using different concentrations of ER stress inducer compund Tunicamycin. According to the results CLV3, CLE4, CLE10, CLE21, CLE22, CLE27, CLE41, CLE44, CLE45, BAM3, CLE2, CLE5, CLE6, CLE40 genes were found that are related with ER stress.