Nonfonksiyonel hipofiz adenomlarının klinik ve demografik özellikleri
Demographic and clinical characteristics of nonfunctional hypophysis adenomas
- Tez No: 664705
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hipofiz adenomları (HA), primer beyin kitlelerinin %15'lik kısmını oluşturan iyi huylu tümörlerdir ve gelişen görüntüleme yöntemleri nedeniyle tanı sıklığı giderek artmaktadır. Adenomların bir kısmı, aşırı hormon salgısına neden olup endokrinolojik sendromlara yol açarak tanı almaktayken, bir kısmı ise kliniğe yol açmayacak düzeyde hormon salgısı yaparak veya hiç hormon salgısı yapmayarak sessiz kalmaktadır. Bu adenomlar genellikle kitle etkisine bağlı semptom ve bulgulara neden olarak tanı alabildikleri gibi, başka bir sebeple yapılan görüntüleme sırasında rastlantısal olarak da tanı alabilmektedir. Çalışmamızda aşırı hormon salgısı yapmayan fonksiyonsuz hipofiz adenomlarının klinik ve demografik özelliklerini göstermeye çalıştık. Bu çalışma Mersin Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastenesi'nde nonfonksiyonel hipofiz adenomu tanısıyla takip edilen hastaların anamnez, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme tetkiklerini içeren geçmişe dönük veriler kullanılarak retrospektif olarak yapılmış bir çalışmadır. 01 Ocak 2013 ile 31 Mart 2020 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde nonfonksiyonel hipofiz adenomu tanısıyla takip edilmiş ve dahil edilme kriterlerine uyan 200 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların 137 (%68,5)'si kadın cinsiyetteyken, 63 (%31,5)'ü erkek cinsiyetteydi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 106'sında mikroadenom mevcutken, 94' ünde makroadenom mevcuttu. Hastaların ortalama tanı yaşı 41,31±15,36'di. Kadın hastaların daha erken yaşta tanı aldığı görülmüştür ve bu istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Makroadenomu olan hastaların daha ileri yaşlarda tanı aldığı görülmüştür ve istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Hastaların ilk başvurusunda tümörün kitle etkisine bağlı şikayetlerden yakındığı görülmüştür. İlk başvuruda tüm hastalarda en sık rastlanan ilk üç şikâyet sırasıyla; baş ağrısı, hipogonadal semptomlar, halsizlik ve yorgunluk olarak değerlendirildi. Baş ağrısı (p=0,007), görmede bulanıklık (p=0,032), oftalmopleji (p=0,038), halsizlik ve yorgunluk (p=0,020) erkek cinsiyette daha sık görülürken, galaktore (p=0,001) ise kadın cinsiyette daha sık görülmüş olup iki grup arasındaki bu fark istatistiksel açından anlamlı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hypophysis adenomas (HA) are bening tumors representing approximately %15 of all primary intracranial tumors. Pituitary adenoma frequency is increasing because of improvement in imaging methods and diagnstic methods. While some pituitary adenomas present with endocrinological syndromes related to signs and symptoms of hormone hypersecretion, some pituitary adenomas are clinicially nonfunctioning or silent. Some of the nonfunctioning adenomas present with neurologic symptoms due to mass effect of tumor, but some adenomas may be completely asymptomatic and be first detected on a imaging studies done for the other reasons. In this study we aim to investigate demographic and clinical characteristics of nonfuncitonal adenomas. This study is a retrospective study using retrospective data including anamnesis, physical examination, labaratory datas and imaging studies of patients followed up with diagnosis of nonfunctional pituitary adenoma in Mersin University Hospital. 200 patients who were followed up in Mersin University Hospital with diagnosis of nonfunctional pituitary adenoma between 01 January 2013 and 31 March 2020. 137 (68.5%) of the patients included in the study were female, while 63 (31.5%) were male. While 106 of the patients included in the study had microadenoma, 94 had macroadenoma. The mean age at diagnosis of the patients was 41.31 ± 15.36. Our study showed that; female patients were diagnosed at an earlier age and this was statistically significant. Our study showed that patients with macroadenoma were diagnosed at a later age than patients with microadenoma, and this was statistically significant. Our study showed that, most of the patients complaints at the first admission was related to mass effect of tumor. The most common complaints in all patients at the first admission were; headache, sypmtoms related to hypogonadism, weakness and 8 fatigue. Headache (p = 0.007), blurred vision (p = 0.032), ophthalmoplegia (p = 0.038), weakness and fatigue (p = 0.020) were more common in males, while galactorrhea (p = 0.001) was more common in females. This difference between the two groups was found to be statistically significant.