İmleç hareketlerinden kullanıcı cinsiyetinin makine öğrenmesi tabanlı tespiti
Machine learning based gender detection from cursor movements
  1. Tez No: 664720
  2. Yazar: EYYÜP SAYILIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kullanıcıların bilgisayar ile etkileşimleri genellikle bilgisayar çevre birimleriyle (klavye, fare, dokunmatik ekran vb.) gerçekleşmektedir. Bu etkileşimden yola çıkarak kullanıcıların cinsiyet bilgisi tahminine yönelik çıkarımlar elde edilebilmektedir. Daha spesifik bir şekilde, çevresel aygıtlar üzerinden cinsiyet tespiti sayesinde reklam, pazarlama gibi alanlarda cinsiyete göre öneri sistemleri oluşturulabilmektedir. Ayrıca, web sitelerinde kimlik doğrulama ve siber suçların tespitinde de bu aygıtlar üzerinden cinsiyet tespiti tabanlı güvenlik uygulamasını gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Bu tez çalışmasında, imleç hareketlerini kullanarak makine öğrenmesi tabanlı cinsiyet tespiti yaklaşımı önerilmiştir. İmleç hareketlerinden çıkartılan öznitelikler kullanarak Destek Vektör Makinesi tabanlı ikili bir sınıflandırılma işlemi gerçekleştirilmiştir. Önerilen yöntemin başarımı, farklı çekirdek fonksiyonlarıyla da kıyaslanmıştır. Sınıflandırma sonuçları, imleç hareketleri üzerinden makine öğrenmesi tabanlı cinsiyet tespiti yapılabileceğini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In Human-Computer interactions, peripheral devices such as keyboard, mouse, and touch screen are generally used. It can be possible to detect the gender of the users in accordance with these interactions. More specifically, thanks to gender detection through environmental devices, it can be devised gender-based suggestion systems in areas such as advertising and marketing. In addition, it is also possible to obtain gender detection based security with these devices for authentication and cybercrime on websites. In this thesis, machine learning based gender detection approach which uses cursor movements is proposed. Using distinctive features obtained from cursor movements, Support Vector Machine based binary classification process is carried out. The performance of the proposed method is also compared to different kernel functions. Classification results clearly reveal that machine learning based gender detection using cursor movements can be accomplished.