Farklı üretim parametreleri için plastik enjeksiyon parçasının akış analizi ve deneysel karşılaştırılması
Flow analysis and experimental comparison of the plastic injection part for different production parameters
- Tez No: 664721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Plastik enjeksiyon kalıplama teknolojisi endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Plastik enjeksiyon prosesinde ürün kalitesinin belirlenmesinde birçok faktör vardır. Akış analizi, bu faktörlerden birçoğunun kalıp tasarımı ve imalattan önce değerlendirilmesinde önem taşımaktadır. Bu çalışmada ilk olarak enjeksiyon hızı ve ütüleme süresindeki değişikliğin enjeksiyon noktasındaki basınç, akışkan cephe sıcaklığı, kayma oranı, kayma gerilmesi, ortalama hacimsel çekme, kapama kuvveti ve kaynak izlerine etkisini PA66 ve cam elyaf takviyeli PA66 malzemeleri kullanılarak akış analizi programı ile incelenmiştir. Aynı zamanda cam elyaf takviyesinin sonuçlara etkisi değerlendirilmiştir. İkinci olarak PA66 ve cam elyaf takviyeli PA66 malzemeleri kullanılarak imalat yapılmış, enjeksiyon hızı ve ütüleme süresindeki değişikliğin mekanik özelliklere etkisi çekme deneyi sonuçlarına göre incelenmiştir. Son olarak PA66 ve cam elyaf takviyeli PA66 için analiz sonuçları ile deneysel sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plastic injection molding process is widely used in industrial fields. There are many factors to determine the quality of the product in the plastic injection process. Flow analysis is important for evaluating many of these factors before mold design and manufacturing. In this study, firstly, the effect of the change in the injection speed and packing time on the pressure at injection location, temperature at flow front, shear rate, shear stress, average volumetric shrinkage, clamp force and weld lines were examined with flow analysis program by using PA66 and glass fiber reinforced PA66 materials.At the same time the effect of glass fiber reinforced PA66 on the results was investigated. Secondly, manufacture was made by using PA66 and glass fiber reinforced materials and the effect of the change in injection speed and packing time on mechanical properties was examined according to the tensile test results. Finally, the results of the analysis were compared with the experimental results for PA66 and glass fiber reinforced materials.