Akustik emisyon parametrelerinin düzeltilmesinin betonda hasar tespiti üzerindeki etkisi
Effect of acoustic emission parameter correction on damage detection in concrete
  1. Tez No: 664724
  2. Yazar: SENA TAYFUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİNEL ALVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında, betonun heterojen yapısından kaynaklanan sönümleyiciliğinin Akustik Emisyon (AE) tekniği ile hasar tespitine etkilerini ortadan kaldırmak için üç boyutlu Parametre Düzeltme Tekniği (3D-PCT) geliştirilmiş ve beton ve betonarmede ilk uygulamaları gerçekleştirilmiştir. 3D-PCT AE parametrelerinin malzemenin sönümleyicilik özelliklerine göre düzeltilmesini sağlamaktadır. Ayrıca tezde hasar konumlandırma için bu durumu göz önünde bulunduran bir iyileştirme yapılmıştır. Çalışma kapsamında sekiz adet standart eğilme elemanı ve dört adet betonarme kiriş üretilmiştir. Standart eğilme elemanlarında betonun heterojenliği deneysel değişken olarak belirlenmiş; beton, çimento harcı ve fiber içeren beton numuneler incelenmiştir. Betonarme kirişler ise kesme ve eğilme zayıflığına sahip referans kirişler ile CFRP ile güçlendirilmiş kirişlerdir. 3D-PCT'nin ilk uygulamaları eğilme deneylerinin öncesinde gerçekleştirilmiştir. Deney elemanlarının sönümleyici özelliklerini ortaya koyan üç boyutlu kontur haritaları oluşturulmuş, parametre düzeltme ilişkileri kurulmuş, eğilme deneyleri sırasında kaydedilen AE aktiviteleri konumlandırılmış ve sinyal parametreleri düzeltilmiştir. Deneyler sırasında gözlenen mekanik bulgular ile ham ve düzeltilen AE parametrelerine uygulanan AE analizi sonuçları değerlendirilerek, parametre düzeltmenin betonda AE ile hasar tespitine etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 3D Parameter Correction Technique (3D-PCT) has been developed to eliminate the effects of attenuative features of concrete on damage detection with Acoustic Emission (AE) technique due to its heterogeneous structure and the first applications of the technique have been carried out on concrete and reinforced concrete members. 3D-PCT provides to correct AE parameters according to attenuation properties of the material. In addition, an improved damage localization algorithm has been developed taking this situation into account in the thesis. Within the scope of the study, eight standard beam members and four reinforced concrete beams were produced. Heterogeneity of concrete was selected as an experimental variable; plain and fiber-added concrete and cement mortar specimens were examined. Reinforced concrete beams consisted of shear- and flexural-deficient beams and their CFRP-strengthened versions. The first applications of 3D-PCT were carried out before the bending tests. 3D contour maps showing attenuation properties of the specimens were created, parameter correction relationships were established, AE activities recorded during the bending tests were localized and signal parameters were corrected. By evaluating the mechanical findings from AE analysis results applied on raw and corrected AE parameters, effects of parameter correction on the AE damage detection in concrete were revealed.