Arabidopsis thaliana'da endoplazmik retikulum stresinin SUMO metabolizması üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of effects of endoplasmic reticulum stress on SUMO metabolism in Arabidopsis thaliana
  1. Tez No: 664723
  2. Yazar: BUSE PINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ UZİLDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Botanik, Biochemistry, Biology, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bitkiler, biyotik ve abiyotik çevresel streslere yanıt oluşturabilirler. Bitkiler değişen çevre koşullarına transkripsiyonel, post-transkripsiyonel, translasyonel ve post-trasnlasyonel modifikasyon kombinasyonları ile cevap vermektedir. Translasyon sonrası protein değişimlerinden birisi de küçük ubikuitin-benzeri değiştirici (small ubiquitin-like modifier=SUMO) peptitlerinin eklenmesidir. Bir proteine SUMO polipeptidinin eklenmesi SUMOlasyon olarak adlandırılır. SUMOlasyon hedef proteinin lizin kalıntısına SUMO'nun kovalent olarak bağlanmasıyla gerçekleşir. Daha önceki yapılan çalışmalarda SUMOlasyonla çeşitli biyotik ve abiyotik stresler arasında ilişki olduğu kanıtlanmıştır. Fakat henüz Endoplazmik Retikulum stresinde SUMOlasyon mekanizmasının rolü çalışılmamıştır. Endoplazmik retikulum stresi diğer stresler sırasında ikincil stres olarak ortaya çıkabilmektedir. Çalışmamızda N-Glikosilasyonu bozarak ER stresine yol açan tunikamisn kullanılarak ER stresi ve SUMOlasyon arasındaki ilişki incelenmiştir. SUMOlasyon ve deSUMOlasyondan sorumlu genlerin ifadelerindeki değişimler ER stresi ve SUMOlasyon arasında ilişki olduğunu işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Plants can respond to biotic and abiotic environmental stresses. They respond to changing environmental conditions with combinations of transcriptional, post-transcriptional, translational and post-translational modification. One of the post-translational protein modifications is called SUMOylation, an addition of small ubiquitin-like modifier (SUMO) polypeptide to the other proteins. SUMOylation is accomplished by covalent binding of SUMO to lysine residues of the target proteins. It has been proven in previous studies that there is a relationship between SUMOylation and various biotic and abiotic stress responses. However, the role of SUMOylation mechanism in Endoplasmic Reticulum stress has not been studied ın plants. Endoplasmic reticulum stress can occur as a secondary effect of other stresses. In our study, the relation of ER stress and SUMOylation is investigated by distrupting the N-Glycolisation pathway by tunycamisin treatment. The results of SUMOylation and deSUMOylation related genes expression strongly indicated that there is an interaction between the ER stress response and SUMOylation.