Okul öncesi öğretmenlerinin psikolojik dayanıklılık ve iş doyum düzeylerinin incelenmesi
The investigation of preschool teachers' psychological resilience and job satisfaction levels
- Tez No: 664725
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Öğretmenler meslek hayatları boyunca pek çok sorunla karşılaşmaktadır. Psikolojik dayanıklılık öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar karşısında mesleki ve kişisel özelliklerini destekleyebilecek bir unsurdur. Bu araştırmanın amacı; okul öncesi öğretmenlerinin psikolojik dayanıklılık ve iş doyum düzeylerini çeşitli değişkenler açısından betimleyerek, psikolojik dayanıklılık ve iş doyumu arasında ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Türkiye'de farklı hizmet bölgelerinde görev yapan 1066 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak;“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”,“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Genel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde Sosyal Bilimciler için İstatistik Programı kullanılarak nicel analiz yöntemlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teachers face many problems during their professional lives. Psychological resilience may support teachers' professional and personal characteristics in the face of these problems. The purpose of this study is to describe the psychological resilience and job satisfaction levels of preschool teachers in terms of various variables and to examine whether a relationship exists between their psychological resilience and the job satisfaction. In this research, correlational survey model was used. The research group consisted of 1066 preschool teachers who were working in different service regions in Turkey in the 2019-2020 academic year.“Resilience Scale for Adults”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“General Information Form”prepared by the researcher were used as data collection instruments. In the analysis of the data, quantitative analysis methods was used by using Statistical Program for Social Sciences.