Müstehcenlik suçu
Obscenity crime
- Tez No: 664735
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL TEMEL KANGAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Müstehcenlik suçu mevzuatta 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 226. maddesinde düzenlenmiştir. Ancak kanunda müstehcenliğin tanımı yapılmamıştır. Uluslararası sözleşmeler gereğince müstehcenliğin yaptırıma bağlanması zorunlu ise de, kavramın belirsizliği problem yaratmaktadır. Ayrıca yargılama esnasında ürünün müstehcen olup olmadığı tartışması hasıl olduğunda bilirkişi incelemesi yapılması, bilirkişilik kurumunun etkinliği ve kurumda yetkili kişilerin konuya vakıflığı tartışabilir niteliktedir. Kavramın belirsizliği ve ürünün müstehcen olup olmadığının tespitinin ancak bilirkişi tarafından tespit edilebilmesi ceza hukukundaki belirlilik ilkesi açısından tartışma yaratmakta olup kavramın sınırları ve kapsamı yargı kararları ile belirlenecektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde müstehcenlik kavramı ve bu konudaki uluslararası düzenlemeler ele alınacaktır. Devletlerin müstehcenlik suçu ile ilgili düzenlemelerinden örnek verilerek müstehcenliğe genel bir bakış açısı ile bakılacaktır. İkinci bölümde ise ulusal mevzuatımızda müstehcenliğin yeri ve müstehcenlik ile ilgili yasal düzenlemeler incelenecektir. Üçüncü bölümde ise yürürlükte bulunan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 226. maddesinde tanımlanan müstehcenlik suçu tipinin incelenmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The crime of obscenity is regulated in Article 226 of the Turkish Penal Codeno. However, the law did not define the obscenity. Although obscenity is obligatory under international conventions, the uncertainty of the concept is a problem. In addition, when the discussion of whether or not the product is obscene during the proceedings, an expert examination can be carried out, the effectiveness of the expert institution and the authorized persons in the institution can discuss the subject. The uncertainty of the concept and the determination of whether the product is obscene or not can only be determined by the expert creates controversy in terms of the principle of certainty in criminal law and the limits and scope of the concept will be determined by judicial decisions. The study consists of three chapters. In the first chapters, the concept of obscenity and the international regulations on this subject will be discussed and the obscenity will be examined from an overview point of view by giving examples from the regulations of other nations regarding the crime of obscenity. In the second chapters, the place of obscenity in our national legislation and the legal regulations related to obscenity will be examined. In the third chapters, the type of obscenity crime defined in Article 226 of the Turkish Penal Code No. 5237 will be examined.