Edebiyat eserleri açısından müstehcenlik suçu ve bilirkişilik
Crime of obscenity in literary works and expert evidence
- Tez No: 236710
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BAFRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada edebiyat yapıtları açısından müstehcenlik suçu ve müstehcenlik suçuyla ilgili yapılan bilirkişi incelemeleri ele alınmıştır. Kavram olarak müstehcenlik incelendikten sonra, müstehcenliğin edebiyat, ahlak, hukuk ve bilirkişilik kurumuyla olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Müstehcenlik suçunun muğlak bir kavram olmasının hukuki açıdan yarattığı sorunlara değinilerek, suçların ve cezaların kanuniliği ilkesi ve yabancı ceza kanunlarındaki durum irdelenmiştir. Türk hukukunun önünde bir örnek olarak Amerikan hukukundaki müstehcenlik suçunu tanımlama çabalarının gelişimi ortaya konmuştur. Türkiye'de bilirkişilik kurumu açıklanmış ve müstehcenlik suçu için resmî bilirkişilik kurumu olan Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunun yapısına değinilerek bu kurulunun belli bir zaman dilimi içindeki basılı kitaplar hakkında verdiği bilirkişi raporları ele alınmıştır. Bu raporlar üzerinden bir tartışma ve sonuç ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu sonuçlar müstehcenlik kavramının muğlaklığının ve Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunun yarattığı sorunları vurgular biçimdedir.
Özet (Çeviri)
This study discusses obscenity in literary works and related court expert reports. It starts with analyzing obscenity as a notion, and after, reviews the relations of obscenity to literature, morality, law, and the institution of expert witness.Noting the problems caused by the obscure nature of obscenity, the principle of nullum crimen and Non-Turkish criminal laws were explicated.To exemplify an alternative approach, the progress of efforts to define obscenity in the US Law was also evinced.Further, the institution of expert witness in Turkey was explained. ?Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu? (?Board of Protection of Juveniles from Harmful Publications?) which is the sole official expert witness which is pointed out by discussing its reports taken from a certain period of time.Based on these very reports, an argument and a conclusion were tried to be drawn. The conclusion is in line of stressing the problems generated by the Board and the abstruse nature of obscenity.