Müstehcenlik suçu (TCK m. 226)
Obscenity crime (TCK m. 226)
- Tez No: 629897
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Cinsellik olgusu, en eski zamanlardan günümüze değin kanunlarda az veya çok kendine yer edinmiştir. Müstehcenlik; zamandan zamana, toplumdan toplu-ma, bireyden bireye değişkenlik gösteren oldukça dinamik bir kavramdır. Ancak müstehcenlik kavramının statik tek unsuru vardır:“Cinsellik”. Dolayısıyla cinselli-ğin tarihi ne kadar eski ise, müstehcenliğin tarihi de o kadar eskidir. Müstehcenliğin kanunlarda suç olarak düzenlenme sebebi, bireyler nez-dinde toplumsal ahlakın korunmasıdır. Ahlak da, müstehcenlik kavramına benzer şekilde, oldukça dinamik ve öznel bir kavram olduğundan; belirsiz bir kavramla, diğer bir belirsiz kavramın korunmaya çalışıldığı söylenebilir. Şüphesiz ki bu du-rum, çağdaş ceza hukukuna hakim olan temel ilkelerden,“kanunilik”ilkesine aykı-rılık teşkil eder. Müstehcenlik kavramı, pornografi ve erotik kavramlarını kapsamaktadır. Özellikle sert pornografilerin bireylerin ruhsal sağlığı yönünden ciddi tehdit oluş-turduğu ve parafili olarak adlandırılan cinsellik yönünden bir ruhsal bozukluk haline yol açtığı belirtilmektedir. Bu itibarla müstehcenliği ve buna ilişkin suçları ahlaki yönden değil, sağlık açısından ele almak gerekir. Bireyler ahlaki yönden eğitilebilir, ancak ruhsal sağlıkları aynı şekilde iyileştirilemez. Nitekim günümüzde parafili bozukluğunun tedavisi yoktur. Müstehcenlik suçu ancak, bir ürün üzerinde birtakım tasarruflar gerçekleş-tirilmesi suretiyle işlenebilir. Doğal olarak suçun tarihi süreci esasen, matbaanın bulunması ve yaygınlaşmasıyla başlamıştır. Günümüzde ise İnternet ve teknoloji-nin, ulaştığı seviye ve insan hayatına entegrasyonundan dolayı, suçun, İnternet üzerinden işlenmediği pek nadir şekilde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sexuality, from the earliest times to the present, has gained more or less a place in law. Obscenity; It is a very dynamic concept which varies from time to time, from society to society and from individual to individual. However, the con-cept of obscenity has only one static element:“Sexuality”. Therefore, the earlier history of sexuality, the older the history of obscenity. The reason why obscenity is regulated as a crime in law is to protect social morality before individuals. Morality is also a very dynamic and subjective con-cept, similar to the concept of obscenity; it can be said that an ambiguous concept is tried to protect another ambiguous concept. Undoubtedly, this is contrary to the principle of“legality”, which is one of the basic principles that dominate the contemporary criminal law. The concept of obscenity includes concepts of pornography and erotica. In particular, it is stated that hard pornography poses a serious threat to the mental health of individuals and leads to a mental disorder which is called paraphilia. In this respect, obscenity and related crimes should be dealt with in terms of health, not moral. Individuals can be educated morally, but their mental health cannot be improved in the same way. At the present time, there is no cure for paraphilia. The crime of obscenity can only be committed by a number of usage on a product. Naturally, the historical process of the crime began primarily with the presence and spread of the printing press. Today, due to the level of Internet and technology, and the integration into human life, it is rarely seen that the crime is not processed over the Internet.