Serebral palsili çocuklarda motor düzey ile kognitif tutulumun karşılaştırılması ve kognitif fonksiyonlar ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
The comparision of motor level and cognitive involvement, and the evaluation of the factors related with cognitive functions in children with cerebral palsy.
- Tez No: 664744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ÇELİK İÇEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, serebral palsili (SP) çocuklarda, motor tutulum ile kognitif düzeyin ilişkisini saptamak ve kognitif fonksiyonlar ile ilişkili faktörlerin belirlenmesini sağlamaktır. Bu amaçla, 2-16 yaş arası 107 SP'li çocuğun tutulum tipini, motor ve kognitif düzeyini belirlendi. Prenatal, natal ve postnatal risk faktörlerini, görme, işitme, konuşma bozuklukları ve epilepsi varlığı sorgulandı. Tutulum tipi,“Surveillance of Cerebral Palsy in Europe”(SCPE)'nin önerdiği sınıflandırmaya göre belirlendi (Spastik (bilateral veya unilateral), diskinetik (distonik veya koreoatetoik), ataksik, mikst). Alt ekstremite motor fonksiyonları, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi“Gross Motor Function Classification System”(GMFCS) ile, üst ekstremite motor fonksiyonları ise, Bimanuel İnce Motor Beceri Testi“Bimanual Fine Motor Function”(BFMF) ile değerlendirildi (Evre I-V). Çocukların zihinsel işlev kapasiteleri, aynı çocuk psikiyatristi tarafından, çocuğa uygun zeka veya gelişimsel testler ile ayrıntılı klinik muayene kombine edilerek belirlendi ve 5 gruba ayrıldı (normal, sınırda zihinsel işlevsellik, hafif, orta, ağır zihinsel gerilik). Hastaların %26'sı normal zihinsel işlevselliğe sahipken, %31'i ağır düzeyde geri olarak gruplandırıldı. Kognitif düzey, hastalık tiplerinden önemli ölçüde etkilenmemekteydi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to establish the relationship between motor involvement and cognitive levels, and to determine the factors related with cognitive functions. For this reason, the types of involvement, motor and cognitive levels of 107 children with cerebral palsy between the ages of 2-16 years were determined. The patients were questioned for prenatal, natal and postnatal risk factors, and for the presence of visual, hearing and speech disorders and epilepsy. The type of involvement was determined according to the classification that was presented by“Surveillance of Cerebral Palsy in Europe”(SCPE) (spastic (bilateral or unilateral), dyskinetic (dystonic or corea -atetoid), ataxic, mixed). The functions of lower extremities and upper extremities were evaluated by“Gross Motor Function Classification System”(GMFCS) and“Bimanual Fine Motor Function”(BFMF) (grade 1-5), respectively. The functional mental capasities of the children were determined by the same psychiatrist via the combination of mental and developmental test, and detailed clinical examination. The patients were classified into 5 groups (normal, borderline mental functionality, mild, moderate and severe mental retardation). Twenty-six percent of the patients had normal mental functionality, however 31% of the patients had severe mental retardation. Cognitive level was not significantly affected by the disease type (p>0,05).