Ortodontik model analizinde kullanılan pont, schwartz ve andrew element III model analizlerinin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of results of pont, schwartz and andrew ele-ment III model analysis used in orthodontic model analysis
- Tez No: 664758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN AKAN BAYHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, üst çenenin transversal darlık miktarını ölçen model analiz yöntemlerinden Pont, Schwartz ve Andrew Element III model analizlerinin sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na ortodontik tedavi amacıyla başvuran maksiller darlığa sahip 60 hastanın ortodontik modelleri üzerinde model analiz yöntemleri uygulanmıştır. Pont, Andrew ve Schwartz formülleri ile, 60 ortodontik çalışma modeli üzerinde premolarlar 'Ka' ve molarlar 'Ba' arası transversal genişlik miktarı hesaplanmış ve olması gereken ideal transversal genişlik miktarından çıkarılarak darlık miktarları ölçülmüştür. Schwartz model analizi yapılırken hastaların yüz indisi ölçüme dahil edilmiştir. İstatiksel analiz amacıyla, Kolmogorov-Smirnov, ANOVA ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to compare the results of Pont, Schwartz and Andrew Element III model analyses, which are among the model analysis methods that measure the amount of transversal deficiency of the upper jaw. MATERIAL AND METHOD: Model analysis methods were applied on the orthodontic models of 60 patients who applied to Altınbaş University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics for orthodontic treatment. Using Pont, Andrew and Schwartz formulas, the amount of transversal width between premolars 'Ka' and molar 'Ba' was calculated on 60 orthodontic models and the amount of stenosis was measured by subtracting the ideal transversal width amount. While the Schwartz model analysis was performed, the face index of the patients was included in the measurement. Kolmogorov-Smirnov, ANOVA and Kruskal Wallis tests were used for statistical analysis.