Üst 1.molar dişlerin maloklüzyonlara göre rotasyon, angulasyon ve inklinasyon değerlerinin dijital 3D modelleme yöntemi kullanılarak incelenmesi
Investigation of rotation, angle and tilt values of upper 1st molars according to malocclusions by digital 3D modeling method
  1. Tez No: 846286
  2. Yazar: OZAN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KÜÇÜKKARACA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı dişsel maloklüzyonlara sahip olan hasta modellerinde, üst birinci molar dişlerin rotasyon, angulasyon ve inklinasyon değerlerinin dijital 3D model analizi programları aracılığı ile analiz edilmesi ve analiz sonucu elde edilen bu değerlerin birbirleri ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızın materyalini Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvurmuş olan 208 hastanın tedavi başı ortodontik modelleri oluşturmaktadır. Bu hasta modelleri Angle'ın dental sınıflamasına göre Sınıf I, Sınıf II Div 1, Sınıf II Div 2 ve Sınıf III olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Gruplara ayrılan ortodontik modellerin taraması Dental-Wings model tarayıcıda, taranan modellere ait ölçümler ise Maestro programında yapıldı. Çalışmamızda kullanılan her bir ölçüm sağ ve sol molar için ayrı ayrı yapıldı. Çalışmamızda kullanılan ölçümler: 'Henry Açısı', 'Friel Açısı', Ricketts Çizgisi', 'Hayce-Nance Analizi', 'Angulasyon' ve 'İnklinasyon' ölçümleridir. Çalışmamızın istatistiksel analizinde Anova ve Kruskal-Wallis H testi kullanıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi; yüzde-frekans tabloları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the rotation, angulation and inclination values of the upper first molars in patient models with different dental malocclusions by means of digital 3D model analysis programs and to compare these values obtained as a result of the analysis with each other. The material of our study consists of orthodontic models of 208 patients who applied to Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. They were divided into 4 groups according to Angle's dental classification as Class I, Class II Div 1, Class II Div 2, Class III. The scanning of the models was made in the Dental-Wings model scanner, the measurements of them were made in the Maestro program. Each measurement was done separately for the right and left molars. The measurements were 'Henry Angle', 'Friel Angle', Ricketts Line', 'Hayce- Nance Analysis', 'Angulation' and 'Inclination'. Anova and Kruskal-Wallis H tests were used for the statistical analysis. Chi-square test for comparison of categorical variables; percentage-frequency tables were used.