Ortodontik şeffaf plak tedavisinde ataşman tiplerinin maksiller molar dişlerin mesializasyon hareketine etkisinin sonlu elemanlar ile değerlendirilmesi
Biomechanical effects of attachment designs in maxillary first molar mesialization with clear aligners: A finite element study
  1. Tez No: 967723
  2. Yazar: RESUL VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÜRCAN GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Şeffaf plaklar, ataşman kullanımına rağmen özellikle molar dişlerin mesializasyonu gibi karmaşık diş hareketlerinde biyomekanik sınırlamalarla karşı karşıyadır. Bu tür durumlarda, uygulanmak istenen hareketlerin etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi zorlaşabilir. Sonlu eleman analizi (FEA), bu hareketlerin analizinde etkili bir yöntem olup, kuvvet iletimi açısından en uygun ataşman tasarımlarının belirlenmesine olanak sağlar. Bu çalışmanın amacı, üç boyutlu sonlu eleman analizi (FEA) kullanarak, dört farklı ataşman tasarımıyla maksiller molar mesializasyon sırasında oluşan yer değiştirme desenlerini ve gerilim dağılımını karşılaştırmaktır. Periodontal ligament (PDL), alveolar kemik ve 0.75 mm kalınlığında şeffaf plak içeren, manyetik rezonans görüntülemeye (MRI) dayalı bir maksilla modeli oluşturulmuştur. Çalışmada beş farklı senaryo simüle edilmiştir: ataşmansız durum (Model-I), dikdörtgen dikey ataşman (Model-II), dikdörtgen yatay ataşman (Model-III), optimize edilmiş çift yarı elipsoidal ataşman (Model-IV) ve yin-yang ataşman (Model-V). Her bir modelde 0.5 mm mesial yer değiştirme uygulanmış ve elde edilen deformasyon ile gerilim dağılımı ANSYS Workbench programı kullanılarak analiz edilmiştir. Model-IV (optimize edilmiş ataşman), en az molar devrilmeyi (0.319 mm toplam yer değiştirme) ve en iyi mesiodistal kontrolü sağlamıştır. Ataşman kullanılmayan Model-I ise en fazla devrilmeyi göstermiştir (0.376 mm). Yin-yang ataşman kullanılan Model-V, Model-I'e kıyasla bukkal yer değiştirmeyi %92 oranında azaltmıştır. Yatay dikdörtgen ataşmanlar, özellikle rotasyonel hareketi en aza indirme açısından etkili bulunmuştur. Optimize edilmiş çift yarı elipsoidal ataşmanlar, molar mesializasyonda üstün hareket kontrolü sağlamaktadır. Yin-yang tasarımlar ise bukkal-lingual stabiliteyi artırma konusunda avantaj sunmaktadır. Bu bulgular, ataşman geometrisinin, şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavilerin etkinliğini belirlemede kritik bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Transparent plates are subject to biomechanical limitations, especially in complex tooth movements such as mesialization of molar teeth, despite the use of attachments. In such cases, it may be difficult to effectively perform the desired movements. Finite element analysis (FEA) is an effective method for analyzing these movements and enables the determination of the most suitable attachment designs in terms of force transmission.The aim of this study is to compare the displacement patterns and stress distributions during maxillary molar mesialization using three-dimensional finite element analysis (FEA) with four different attachment designs. A maxilla model based on magnetic resonance imaging (MRI) was created, including the periodontal ligament (PDL), alveolar bone, and a transparent plate with a thickness of 0.75 mm. Five different scenarios were simulated in the study: no attachment (Model-I), rectangular vertical attachment (Model-II), rectangular horizontal attachment (Model-III), optimized double semi-ellipsoidal attachment (Model-IV), and yin-yang attachment (Model-V). In each model, a 0.5 mm mesial displacement was applied, and the resulting deformation and stress distribution were analyzed using the ANSYS Workbench program. Model-IV (optimized attachment) provided the least molar tipping (0.319 mm total displacement) and the best mesiodistal control. Model-I, which did not use attachments, showed the highest tipping (0.376 mm). The Model-V with yin-yang attachments reduced buccal displacement by 92% compared to Model-I. Horizontal rectangular attachments were found to be effective, especially in minimizing rotational movement. Optimized double semi-ellipsoidal attachments provide superior movement control in molar mesialization. Yin-yang designs offer advantages in enhancing buccal-lingual stability. These findings demonstrate that attachment geometry plays a critical role in determining the effectiveness of orthodontic treatment with clear aligners.