Yerel yönetimlerde karar alma süreci: Adana kentsel otobüs ulaşım hizmetleri üzerine bir inceleme
Desicion making process in local governmentes: A review on adana urban bus transportation services
  1. Tez No: 664764
  2. Yazar: ŞULE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kentlerde yaşanan nüfus artışı; kentli ve kent yönetimleri için sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik manada büyük değişimleri de beraberinde getirmiştir. Bu noktada kentsel ulaşım hizmetleri, büyük kentlerin üzerinde önemle durduğu ve giderilmesi için kalıcı çözümleri sağlamaya çalıştıkları hizmetlerin başında gelmektedir. Çalışmada yerel yönetimlerin sorumluluğunda bulunan kent içi toplu taşımacılık hizmetleri; karar alma süreci, karar mekanizması ve aktör yapısı olmak üzere üç ana tema üzerinden ele alınmaktadır. Çalışmanın temel amacı, Adana ilinde otobüs toplu taşıma araçları merkezli kentsel ulaşım sistemlerinde; ulaşım hizmetlerinin sevk ve idaresi ile koordinasyonunun sağlanması hususunda karar alma süreçlerinin, karar alma mekanizmasının, karar tiplerinin, karar içeriklerinin, örgütsel yapısının ve örgüt içerisinde yer alan aktörlerin incelenmesidir. Bu bağlamda 1998-2020 yılları arasında Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi Genel Kurulu'nda alınan kararların tümü incelenmiş olup karar tipleri, karar sayılarının yıllara göre yüzdelik değişimi, karar sonuçları, kararlar alınırken incelemeler yapan komisyon çeşitleri, hangi konular üzerinde kararlar alındığı ve karar mekanizmasında yer alan çoklu aktörel yapılar detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The population growth in the cities has brought about great changes in social, political, cultural and economic terms for the urban residents and urban administrations. At this point, urban mass transportation services are at the top of the services that metropolitan cities emphasize and try to provide permanent solutions to eliminate. In the study, urban public transport services, which are under the responsibility of local governments, are discussed under three main themes: decision making process, decision mechanism and actor structure. The main purpose of the study is to examine the decision-making processes, decision-making mechanism, decision types, decision contents, organizational structure and actors in urban bus transportation systems in Adana province. In this context, all of the decisions taken at the Adana Metropolitan Municipality Transportation Coordination Center General Assembly between 1998-2020 are examined. Decision types, percentage change in the number of decisions by years, decision results, types of commissions that make examinations while making decisions, on which issues decisions are taken, and multiple actor structures in the decision mechanism have been explained in detail.