Periton diyalizi hastalarında grelin hormonu
Ghrelin hormone in peritoneal dialysis patients
  1. Tez No: 664766
  2. Yazar: SİBEL GÖKÇAY BEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DERVİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Grelin, en fazla mide fundusunda salgılanan iştah artırıcı ve büyüme hormonu salgılatıcı etkisi olan bir hormondur. Bu çalışmada periton diyaliz programında olan hastalarda serum grelin düzeyleri ölçülerek hastaların beslenme durumları, depresif semptomları, klinik ve laboratuar belirteçleriyle olan ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 87 periton diyalizi (PD) hastası alındı. Hastaların serum grelin düzeyleri, demografik ve laboratuvar verileri değerlendirildi. Beck depresyon ölçeği ve malnütrisyon inflamasyon skoru (MIS) tüm hastalara uygulandı; grelin ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Ortalama serum grelin düzeyi 7.66±4.20 pg/ml olarak ölçüldü, bu değer literatürde sağlıklı bireyler için raporlanan değerden yüksek olduğu saptandı. Grelin düzeyleri ile VKI, MIS ve Beck depresyon skorları arasında anlamlı ilişki tespit edilemedi. Beck depresyon ölçeği kullanılarak değerlendirilen hastaların, depresif bulguları ile serum grelin düzeyi arasında anlamlı ilişki tespit edilmedi. Amino asit içeren solüsyon kullanan hastaların ortalama serum grelin düzeyleri kullanmayanlara göre daha yüksek bulundu (p:0.004). İkodekstrin içeren periton diyaliz solüsyonu kullanan hasta grubunun ortalama serum grelin düzeylerinin kullanmayanlara göre daha yüksek olduğu bulundu (p:0.02). Sonuç: Serum grelin düzeyi, PD hastalarında yükselmektedir. Serum grelin düzeyini etkileyen birden fazla parametre bulunmaktadır. Kendi içinde homojen dağılım gösteren ve çoğunluğunun VKI yüksek olan hasta grubumuzda grelin ile malnutrisyon, depresif bulguları, VKI ve diğer laboratuvar belirteçleri arasında anlamlı ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Ghrelin, predominantly secreted by the fundus of stomach, is an orexigenic hormone with apetite increasing and growth hormone secretory actions. In this study, by measuring serum ghrelin levels in PD patients, it was aimed to evaluate its relationship with nutritional status, depressive symptoms and clinical and laboratory markers. Material and Methods: The study included 87 peritoneal dialysis (PD) patients. Serum ghrelin levels, demographic and laboratory data of the patients were evaluated. Beck Depression Inventory, and malnutrition inflammation score (MIS) was performed in all patients and their relationship with ghrelin was evaluated. Results: The mean serum ghrelin level was 7.66 ± 4.20 pg / ml, and this value was found to be higher than the value reported in the literature for healthy individuals. No significant relationship between ghrelin levels and BMI, MIS and the Beck depression scores could be detected. No significant relationship was detected between ghrelin levels and depressive findings obtianed from Beck Depression Inventory. The mean serum ghrelin levels in patients using amino acid-containing solutions were higher than non-users (p = 0.004). Similarly the serum ghrelin levels of the patients using Icodextrin-containing solutions were found to be significantly higher than non-users (p = 0.02). Conclusion: Serum ghrelin levels rise in PD patients. There are multiple parameters that affect the level of serum ghrelin. In our relatively homogeneous study group comprised of mostly patients with high BMI, significant relationship were not detected between ghrelin and malnutrition, depressive symptoms, BMI and other laboratory markers.