Türkiye, Erzurum ilinde çiğ sebze yıkama sularında intestinal paraziter etkenlerin saptanması
Detection of intestinal parasitic agents in raw vegetable washing water in Erzurum province, Türkiye
- Tez No: 966987
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Erzurum ilinde yerel pazarlardan ve iş yerlerinden temin edilen sebzelerin yıkama sularının paraziter kirlenme durumunu belirlemektir. Araştırma, gıda güvenliği ve halk sağlığını korumaya yönelik veriler sağlayarak, yerel pazarlarda kullanılan suyun hijyen standartlarını değerlendirmeyi ve bu konuda farkındalık oluşturarak önleyici sağlık tedbirlerinin alınmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Materyal ve Metot: Çalışmada, Erzurum İlinde Mayıs–Temmuz 2025 döneminde, üç farklı ilçedeki yerel pazar ve manavlardan temin edilen toplam 12 sebze türüne (tere, marul, kırmızı lahana, roka, salatalık, maydanoz, nane, yeşil soğan, kabak, mantar, domates, patlıcan) ait yıkama suları araştırma materyali olarak kullanılmıştır. Örnekler, kilitli poşetlerde parazitoloji laboratuvarına ulaştırılmış, ön yıkama yapılmadan türüne göre bütün veya uygun kısımları değerlendirilmiştir. Yıkama işlemlerinde protozoal ve helmint kökenli parazitik yapıları ayırmada etkili olan %0,85'lik NaCl çözeltisi kullanılmış. Yaklaşık 150 g'lık örnekler, 150–200 mL fizyolojik tuzlu su ile yıkanarak oda sıcaklığında bir gece sedimantasyona bırakılmıştır. Çökelti, santrifüj (2000 rpm, 15 dk) sonrası mikroskobik inceleme için hazırlanmış, her numuneden iki lam üzerinde doğrudan ıslak preparatlar hazırlanarak 10× ve 40× objektiflerle incelenmiştir. Bulgular: Bu çalışmada, 12 farklı sebze türünden alınan toplam 98 örnek, protozoon kistleri, helmint yumurtaları ve larvalarının varlığı açısından incelenmiştir. Genel paraziter kontaminasyon oranı %57 (n=56) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the parasitic contamination status of vegetable washing waters obtained from local markets and businesses in Erzurum province. The study aims to provide data on food safety and public health protection, assess the hygiene standards of water used in local markets, and raise awareness to contribute to the implementation of preventive health measures. Material and method: In this study, conducted in Erzurum Province between May and July 2025, the washing waters of a total of 12 vegetable species (garden cress, lettuce, red cabbage, arugula, cucumber, parsley, mint, green onion, zucchini, mushroom, tomato, and eggplant), obtained from local markets and greengrocers in three different districts, were used as research material. The samples were transported to the parasitology laboratory in sealed bags, and without prior washing, either the whole vegetables or appropriate parts of them were processed according to their type. A 0.85% NaCl solution, effective in separating protozoan and helminth-derived parasitic structures (eggs, larvae, and cysts), was used for the washing procedure. Approximately 150 g of each sample was washed with 150–200 mL of physiological saline and allowed to sediment overnight at room temperature. The sediment was then centrifuged (2000 rpm, 15 min) and prepared for microscopic examination. Two direct wet mounts were prepared from each sample and examined under 10× and 40× objectives. Results: In this study, a total of 98 samples from 12 different vegetable types were examined for the presence of protozoan cysts, helminth eggs, and larvae. The overall parasitic contamination rate was determined to be 57% (n=56).