Aralık değerli sezgisel bulanık parametreli aralık değerli sezgisel bulanık esnek matrisler ve onların performans temelli değer atama problemine uygulaması
Interval-valued intuitionistic fuzzy parameterized interval-valued intuitionistic fuzzy soft matrices and their application to a performance-based value assignment problem
  1. Tez No: 664771
  2. Yazar: TUĞÇE AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ENGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, aralık değerli sezgisel bulanık parametreli aralık değerli sezgisel bulanık esnek küme (d-küme) kavramı tanımlandı ve onun bazı temel özellikleri incelendi. Ardından, d-kümeler aracılığıyla bir esnek karar verme metodu önerildi ve bu metot işe alım sürecinde uygun adayların belirlenmesi ve gürültü kaldırmada kullanılan bazı filtrelere performans temelli değer atamaya ilişkin iki probleme uygulandı. Ayrıca, önerilen metodun sıralama performansı, alan yazındaki diğer dört son teknoloji esnek karar verme metodunun sıralama performansları ile karşılaştırıldı. Daha sonra, aralık değerli sezgisel bulanık parametreli aralık değerli sezgisel bulanık esnek matris (d-matris) kavramı tanımlandı ve onun bazı temel özellikleri incelendi. Ardından, d-kümelerde önerilen metot d-matrisler uzayına yapılandırıldı ve bir performans temelli değer atama problemine uygulandı. Son olarak, daha ileri araştırmalar için, d-küme ve d-matris kavramları tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of interval-valued intuitionistic fuzzy parameterized interval-valued intuitionistic fuzzy soft sets (d-sets) was defined, and several of its basic properties were investigated. A soft decision-making method was then proposed via d-sets and was applied to two problems, i.e., determining eligible candidates in the recruitment process and performance-based value assignment to some filters used in image denoising. Moreover, the proposed method's ranking performance and those of the other four state-of-the-art soft decision-making methods were compared. Afterwards, the concept of interval-valued intuitionistic fuzzy parameterized interval-valued intuitionistic fuzzy soft matrices (d-matrices) was defined, and several of its basic properties were investigated. The method proposed in d-sets was then configured in d-matrices space and applied to a performance-based value assignment problem. Finally, the concepts of d-sets and d-matrices were discussed for further research.