Design of a vision-based three-axis attitude estimationalgorithm for small satellites
Küçük uydularda görüş tabanlı üç eksenli yönelim tahmin algoritmasının tasarımı
  1. Tez No: 664780
  2. Yazar: MEHMET BURAK GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ERSİN SÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Küçük uydu görevleri için alan, ekipman ve bütçe sınırlamaları, araştırmacıları birçok görev için uydu üzerinde halihazırda bulunmakta olan ekipmanı kullanmaya teşvik eder. Kamera, yer gözlemi yapan uydularda çok amaçlı kullanılabilecek bir ekipman olarak öne çıkar. Bu tezde, Dünya görüntülerinden elde edilen yönelim bilgileriyle kaba yönelim tahminlerinin desteklendiği bir yönelim tahmin algoritması tasarlanmıştır. Yönelim bilgisi, Dünya görüntülerinden perspektif geometrisi kuralları kullanılarak çıkartılır. Tahmin edilen yönelim bilgisi, çarpımsal genişletilmiş Kalman filtresine (ÇGKF) beslenir. Kaba yönelim bilgisi QUEST algoritması içinde manyetometre ve Güneş sensörü ölçümlerinin ön işlemden geçirilmesiyle elde edilir ve ayrıca yönelim tahminlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için filtrenin ölçüm güncelleme işleminde kullanılır. Algoritma, farklı zamanlarda Dünya görüntülerinin kullanılabilirliğine bağlı olarak farklı senaryolarda test edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Equipment and budget limitations of satellite missions encourages researchers to use on-board equipment for multiple tasks. Camera stands out as an ideal equipment that can be used for multiple purposes in satellites making Earth observation. In this thesis, an attitude estimation algorithm is designed to aid the coarse attitude estimates with the attitude information obtained from Earth images. Attitude information is extracted from Earth images according to perspective geometry laws. This estimated attitude is fed into a multiplicative extended Kalman filter (MEKF). Coarse attitude information is obtained by pre-processing magnetometer and sun sensor measurements within the QUEST algorithm and also used in the measurement update process of the filter to ensure the sustainability of the attitude estimates. The algorithm is tested for a hypothetical nano satellite in different scenarios depending on the availability of Earth images at different times.