Gayrimüslim perspektifinden Müslümanlar ve İslamofobi (Bırmıngham örneği)
Muslims and Islamophobia by non-Muslim's perspective (The case of Birmingham)
  1. Tez No: 992845
  2. Yazar: BARIŞ TÜZÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL SUNGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma İslamofobi olgusunu İngiltere'nin Birmingham kentinde yaşayan gayrimüslim bireylerin algı ve deneyimleri üzerinden sosyolojik bir çerçevede analiz etmiştir. Araştırma, nitel yöntem doğrultusunda durum çalışması modeli esas alınarak yürütülmüştür. Veriler yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla toplanmış ve tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular betimsel analiz ölçütlerine göre değerlendirilmiş ve bu bağlamda algı ve temsiller, ayrımcılık ve dışlayıcılık, kimlik ve uyum, sosyopolitik konumlandırmalar ile çözüm ve gelecek tasavvuru olmak üzere beş temada sınıflandırılmıştır. Araştırma sonucunda İslamofobi'nin tarihsel, sosyolojik ve ideolojik olmak üzere üç aşamalı bir dönüşüm geçirdiği ortaya konulmuştur. İlk aşamada tarihsel olarak ideolojik ötekileştirme süreçleri ön plandayken ikinci aşamada Müslüman göçleriyle birlikte gelişen sosyolojik etkileşim ve tanışıklık temelli korkuların etkili olduğu gözlemlenmiştir. Üçüncü aşamada ise özellikle 11 Eylül sonrası dönemde İslamofobik tutumların yeniden ideolojik ve güvenlik odaklı bir zemine kaydığı tespit edilmiştir. Medya söylemleri, politik aktörlerin yönlendirmeleri ve toplumsal hafızadaki kültürel kodlar bu dönüşüm sürecinde belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır. Türkiye'de İslamofobi olgusunun gayrimüslim bireylerin perspektifinden ele alındığı bir çalışmanın bulunmaması araştırmanın özgünlüğünü ortaya koymuştur. Çalışma, İslamofobi'ye ilişkin literatürde sıklıkla göz ardı edilen gayrimüslim perspektifine odaklanarak bu olgunun anlam dünyasını farklı bir eksende tartışmaya açmış ve kavramsal çerçevenin yeniden inşasına katkı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyzed the phenomenon of Islamophobia within a sociological framework based on the perceptions and experiences of non-Muslim individuals living in Birmingham, United Kingdom. The research was conducted using a qualitative approach and was structured around a case study design. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using thematic analysis. The findings were evaluated according to descriptive analysis criteria and were classified under five main themes perceptions and representations, discrimination and exclusion, identity and integration, sociopolitical positioning, and visions for solutions and future. The results revealed that Islamophobia has undergone a three-stage transformation consisting of historical, sociological, and ideological phases. In the first stage, ideological processes of othering were historically prominent, in the second stage, sociological interactions and familiarity-based fears that emerged alongside Muslim migration became influential. In the third stage, particularly in the post-September 11 period, Islamophobic attitudes were found to have shifted back toward an ideological and security-oriented framework. Media discourses, the influence of political actors, and cultural codes embedded in collective memory have played decisive roles in this transformation process. The absence of studies in Türkiye that examine Islamophobia from the perspective of non-Muslim individuals has highlighted the originality of this research. By focusing on the non-Muslim perspective, which has frequently been overlooked in the literature on Islamophobia, this study offered a new axis of discussion the meaning processes of the phenomenon and contributed to the reconcstruction of its conceptual framework.