Comparative analysis of high-rise rc structures according tointernational seismic design codes
Yüksek betonarme yapıların uluslararası sısmık tasarım kodlarına göre karşılaştırmalı analızı
- Tez No: 664820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DIA EDDIN NASSANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Deprem mühendisliği ve sismoloji bütün dünyada yapı mühendislerini büyük ölçüde ilgilendiren alanlardır. Depremin yeri, büyüklüğü ve sonuçları çeşitli durumlara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yüzey koşulları, sınır/fay türü, faydan uzaklık ve etki alan merkezinden olan uzaklıkların hepsi sismik bir olayın sonuçlarını etkileyen faktörlerdir. Bir depremin etkilerini tarif etmek zor olabilir. Depremlerle ilgili ilk kayıtlar çok eski medeniyetlere kadar dayanmaktadır. Bu çalışmada, yüksek betonarme bir yapı uluslararası koda ve Avrupa koduna göre analiz edilmiştir. Bina 20 kattan oluşmaktadır. Kat alanları 1750 m2 (1-12. katlar arası) ve 1225 m2'dir (13-20. katlar arası). Uygulanan döşeme yükü o.4 ton /m2, döşeme ölüm yükü ise 0.3 ton /m2 dir. Yapının analizi için yaygın olarak bilinen yapı analiz programı ETABS kullanılmıştır. Sismik yüklerin hesabı için eşdeğer statik yöntem kullanılmıştır. Analizler sonucunda deplasman, kat momenti, kat kesme kuvveti, kat burulma, kolon momenti ve kolon kesme kuvveti değerleri tablosu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The field of earthquake engineering and seismology is of great importance to structural engineers around the world. The location, size and consequences of an earthquake are variable depending on several conditions. Surface conditions, boundary/fault type and distance from the boundary and hypocenter are all elements that dictate the outcome of a seismic event. Describing the effects of an earthquake can be difficult. Early records of earthquakes date back to ancient civilizations. In present study, a high-rise reinforced concrete building is analyzed namely, International building code and European code. This building composed of 20 floors, the area of floors (1 to 12) is 1750 m2. The area floors of (13 to 20 ) is 1225 m2. Applied live load is equal o.4 ton /m2, finish floor 0.3 ton /m2. The well known structure program ETABS has been used to analyze the structure .The Equivalent static method has been used to calculate the seismic loads . Table of displacement, moment story ,shear story,t orsion story, column moment and column shear are obtained.