Malatya Battalgazi ilçe sağlık müdürlüğü beslenme danışmanlığı birimine başvuran kişilerin beslenme durumu ile öfke düzeyi ve anksiyete durumu arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determining the relationships between nutritional status, anger level and anxiety status of persons applying to the nutrition counseling unit of Malatya BGattalgazi district health directorate
- Tez No: 664821
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Öfke, incinme, engellenme vb. durumlarda kişilerin gösterdiği saldırganlık olarak tanımlanır. Anksiyete ise kişilerin duyduğu fazla miktarda uzun süreli kaygıdır. İnsanların tükettikleri besinler duygu durumunu, davranışlarını, sosyal ilişkilerini etkilemektedir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte kesitsel bir çalışma olan bu çalışmanın evrenini Malatya Battalgazi İlçe Sağlık Müdürlüğü Beslenme Danışmanlığı Birimi'ne 01.08.2018-01.12.2018 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üstü bireyler oluşturmaktadır. Örnek büyüklüğü evren büyüklüğü bilinmeyen örneklem hesaplama yöntemi ile n= (1.64)2.0.3.0.7/ (0,05)2 formülü ile 225 olarak hesaplanmıştır. Örneklemin %80'ine ulaşılmıştır. Bulgular: Çalışma grubundaki kişilerin yaş ortalaması 36.99±12.94'tür. Çalışmaya katılan kişilerin %25.6'sı erkek, %74.4'ü kadın'dır.
Özet (Çeviri)
Aim: Anger, hurt, frustration, It is defined as the aggression shown by people in situations. Anxiety is an excessive amount of long-term anxiety felt by people. The foods people consume affect their mood, behavior and social relations. Material and method: The universe of this study, which is a descriptive cross-sectional study, consists of individuals over the age of 18 who applied to the Nutrition Consultancy Unit of Malatya Battalgazi District Health Directorate between 01.08.2018-01.12.2018. The sample size was calculated as 225 with the formula n = (1.64) 2.0.3.0.7 / (0.05) 2 using the unknown sample calculation method. 80% of the sample was reached. Results: The average age of the people in the study group is 36.99 ± 12.94. 25.6% of the people participating in the study are men and 74.4% are women.