Kolorektal kanserli hastalarda anatomik lokalizasyona bağlı olarak klinik ve patolojik bulguların incelenmesi
Investigation of clinical and pathological findings due to anatomical localization in patients with colorectal cancer
- Tez No: 664840
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZBAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Genel Cerrahi, Anatomy, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Kolorektal kanser tanısı almış ve operasyon geçirmiş hastaların tümörlerinin anatomik lokalizasyonunu sağ kolon ve sol kolon olmak üzere tasnif edip klinik ve patolojik özelliklerini de değerlendirerek bu bulguların sağ kalım sürelerini ve hastalığın prognozunu nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 19.06.2009 ile 15.08.2019 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Genel Cerrahi polikliniğine başvurmuş ve kolorektal kanser tanısı alarak opere edilmiş 521 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, genetik yatkınlık, tümörün evresi, cerrahi sınırlara (distal ve proksimal) uzaklığı, boyutu, lenf nodu sayısı, metastaz yapan organlar, kolon makroskopik özellikleri, kemoterapi ve sağ kalım gibi verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların % 42.6 kadın ve % 57.4 erkekti. Tüm hastaların yaş ortalaması 59.79; kadınların yaş ortalaması 60.39±1.023, erkek hastaların yaş ortalaması ise 59.35±1.800'dü. Kolorektal kanserin en fazla olduğu anatomik bölgeler rectum, colon sigmoideum ve caecum'du. Hastaların % 40.5 sağ kolon yerleşimli tümöre sahipken % 59.5 sol kolon yerleşimli tümöre sahipti. Bu hastalarda distal cerrahi sınır (p=0.002), proximal cerrahi sınır (p=0.001), tümör boyutu (p=0.001) ve çıkarılan lenf nodu sayısı (p=0.002) verileri değerlendirildiğinde aralarında anlamlı farklar vardı. Sağ kolondaki ortalama sağ kalım 71.499±3.589 ay, sol kolonda ise 71.121±2.953 ay olarak bulundu. En uzun sağ kalım colon ascendens'te 76.856±6.117 ay iken en kısa sağ kalım flexura coli dextra'da 57.399±4.671 ay olarak hesaplandı. Sonuç: Kolorektal kanserde tümörün anatomik lokalizasyonunun hastalığın bulguları, seyri, tedavi seçenekleri ve sağ kalım durumu gibi klinik farkları belirlemede önemli bir yere sahip olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: We classified anatomical localization tumors of patients diagnosed with colorectal cancer and undergoing surgery as right and left colon and evaluating its clinical and pathological features, we aimed to determine how this funding affects the prognosis of the disease and survival times. Material and method: In our study 521 patients who applied to the general surgery outpatient clinic of İnönü University Turgut Özal Medical Center 19.06.2009 and 15.08.2019 between dates and operated with a diagnosis of colorectal cancer files were reviewed retrospectively. The patients' data were compared as age, gender, genetic predisposition, stage of tumor, distance to surgical margins (distal and radial), size, number of lymph nodes, metastasizing organs, colon macroscopic features, chemotherapy and survival. Results: 42.6% of the patients were female and 57.4% male. The average age of all patients is 59.79; The average age of women was 60.39 ± 1.023 and the average age of male patients was 59.35 ± 1.800. The anatomical regions where colorectal cancer was most common were rectum, colon sigmoideum and caecum. 40.5% of the patients had a tumor located in the right colon, while 59.5% had a tumor in the left colon. When the distal surgical margin (p = 0.002), proximal surgical margin (p = 0.001), tumor size (p = 0.001) and the number of removed lymph nodes (p = 0.002) were evaluated in these patients, there were significant differences between them. The mean survival in the right colon was 71.499 ± 3.589 months and in the left colon was 71.121 ± 2.953 months. The longest survival was 76.856 ± 6.117 months in colon ascendens, while the shortest survival was calculated as 57.399 ± 4.671 months in flexura coli dextra. Conclusion: we are thinking that in colorectal cancer the anatomical localization of the tumor can hold an important place to determine the clinical differences such as, the disease symptoms, course, treatment options and survival status.