Obez ve non-obez polikistik over sendromlu kadınlarda serum irisin ve leptin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum irisin and leptin levels in obese and non-obese women with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 664841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
maç: Bu çalışmada Obez ve Nonobez PKOS tanılı kadınlarda serum irisin ve leptin düzeylerini karşılaştırarak bu markerların hem PKOS hem vücut kitle indeksi ile ilişkisini göstermek amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışmaya 80 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada kontrol grubu (n=40) ve polikistik over sendromu tanısı konulan grup (n=40) olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Bu iki grup kendi içerisinde vücut kitle indeksine göre BMI
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, by comparing serum irisin and leptin levels in obese and nonobese women with PCOS,it was aimed to show the relationship of these markers with both PCOS and body mass index . Material and Method: Eighty patients were included in the study. In the study, two groups were formed as the control group (n = 40) and the group diagnosed with polycystic ovary syndrome (n = 40). These two groups were divided into two groups according to body mass index as BMI