Aynı klinikte yapılan 200 perkütan nefrolitotomi operasyonunu uygulayan daha önce perkütan eğitimi almış ve almamış iki farklı cerrahın iki dönem sonuçlarının çapraz değerlendirilmesi
- Tez No: 664861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP VELİ KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AYNI KLİNİKTE YAPILAN 200 PERKÜTAN NEFROLİTOTOMİ OPERASYONUNU UYGULAYAN DAHA ÖNCE PERKÜTAN EĞİTİMİ ALMIŞ VE ALMAMIŞ İKİ FARKLI CERRAHIN İKİ DÖNEM SONUÇLARININ ÇAPRAZ DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Kliniğimizde 200 perkütan nefrolitotomi (PNL) olgusu, daha önce PNL için ''fellowship'' programı yani çeşitli eğitim kursları alan ve öğrenme eğrisini başka bir klinikte tamamlayan tecrübeli bir cerrah ile ilk defa farklı bir tecrübeli cerrah gözetiminde PNL yapmaya başlayan diğer bir cerrah tarafından uygulanmıştır. Amacımız bu 200 olguyu iki dönem halinde incelemek ve her iki cerrah için preoperatif, operatif ve postoperatif hasta verilerini ve başarı oranlarını bu dönemler içerisinde çapraz olarak karşılaştırmaktır. Yine PNL başarısına etki eden faktörleri lojistik regresyon analiziyle ortaya koymaktır. Yöntem ve Gereçler: Kliniğimizde Ağustos 2010 ile Temmuz 2012 yılları arasında uygulanan 200 PNL operasyonu ilk 100 ve ikinci 100 olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki grup verileri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Daha sonra gruplar da tecrübeli ve tecrübesiz cerrah tarafından yapılan operasyonlar olmak üzere tekrar kendi içerlerinde iki gruba ayrıldı (tablo1). Gruplar kendi içerisinde ve çapraz olarak da ayrı ayrı değerlendirilmeye alındı. Tüm olguların preoperatif verileri ve demografik verileri değerlendirmeye alındı. Olgular ayrıca taş boyutu, taş lokalizasyonu, operasyon süresi, skopi süresi, nefrostomi alınma süresi, preoperatif hemoglobin ve hematokrit oranları, postoperatif hemoglobin ve hematokrit oranları, aksesin tek veya multiple olması, komplikasyon oranları, transfüzyon oranları ve taşsızlık oranları bakımından karşılaştırıldı. ix Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların yanısıra normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Student t test; normal dağılım göstermeyen parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U test kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi, Yates Continuity Correction ve Fisher's Exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
BSTRACT CROSS ANALYZE OF 200 PNL PROCEDURE WHİCH WAS MADE AT THE SAME CLİNİC BY AN EXPERİENCED AND ANOTHER INEXPERİENCED SURGEON İN TWO PERİODS. Objective: At our clinic we precude 200 PNL which was made by an experienced surgeon who was educated by a fellowship programme and another surgeon who has no experience about PNL. We examined those 200 PNL by two periods and we looked preoperative, operative and postoperative patient data and success rate. And we looked the factors which effect succes rate of PNL by logistic regression analyze. Subjects and Methods: At our clinic we procude 200 PNL between August 2010 and July 2012 and we seperate the groups first 100 and second 100. After that we seperate the groups experienced and inexperienced (table1). Groups evaluated by themselves and made the cross group analyze. All patient data evaluated preoperatively and demographly. Patient although evaluated by stone dimension, stone localisation, time of operation, scopy time, pulling time of nefrostomy, preoperative Hb and Hct rates, postoperative Hb and Hct rates, number of acces, complication rates and stone free rates. While evoluating two data definative statistical methods, normal distrubition data has been evaluate by Student T test and abnormal distrubition data evaluated Mann Whitney U test used. Qualitative data evaluted by chi-quare test,Yates Countinuity Correction and Fisher's Exacttest.