Teledişhekimliğinde farklı teknikler kullanılarak çekilen dijital fotoğrafların DFT skoru, CAST indeksi, plak indeksi ve modifiye gingival indeksi hesaplanmasındaki etkinliklerinin değerlendirilmesi
Effectiveness of digital photographs using different techniques in teledentistry for the evaluation of DFT index, CAST index, plaque index and modified gingival index
  1. Tez No: 905300
  2. Yazar: BEYZA ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL YILDIZ TELATAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı akıllı telefonlar ve fotoğraf makinesi yardımıyla elde edilen dijital fotoğraflar üzerinden yapılan değerlendirmenin, klinikte yapılan görsel ve radyolojik muayene ile karşılaştırılarak teledişhekimliğinin oral muayenedeki etkinliklerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, kliniğe başvuran 200 hasta hem radyografik hem de görsel ve sondla muayene ile çürük ve dolgulu dişlerin teşhisi, plak teşhisi ve gingival sağlık açısından; DFT İndeksi , CAST İndeksi, Plak İndeksi ve Modifiye Gingival İndeks kriterlerine göre klinik ortamda değerlendirildi. Aynı seansta hastalardan in vivo ortamda 3 farklı ekipmanla 5'er adet intraoral fotoğraf çekildi. Fotoğraflar bilgisayara aktarılarak iki diş hekimi tarafından bağımsız olarak ve ekipman hakkında bilgi sahibi olmadan aynı indeks kriterlerine göre değerlendirmesi yapıldı. Elde edilen veriler IBM SPSS V23 ve Jamovi programı kullanılarak analiz edildi. Parametrik olmayan değerlere ait farklı ölçümler Wicoxon testi, gruplar arasındaki uyumun incelenmesinde Bland-Altman yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effectiveness of tele-dentistry in oral examinations by comparing evaluations made using digital photographs obtained with smartphones and macro cameras to those conducted with visual and radiological examinations in a clinical setting. Materials and Methods: In this study, 200 patients who visited the clinic underwent radiographic, visual, and probing examinations to assess caries, fillings, plaque, and gingival health. During the same session, five intraoral photographs were taken using each three different devices. These photographs were transferred to a computer and independently evaluated by two dentists, who were unaware of the equipment used, according to DFT Index , CAST Index, Plaque Index, and Modified Gingival Index criteria. The data from evaluations were analyzed using IBM SPSS V23 and Jamovi software. Non-parametric measurements were analyzed with the Wilcoxon test, and agreement between groups was examined using the Bland-Altman method.